OBAVIJEST UČENICIMA OSMIH RAZREDA I NJIHOVIM RODITELJIMA

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 5. 6. 2020.

Dragi učenici i roditelji,

postupak prijava i upisa u srednju školu je u punom jeku. Jako je važno da ste dobro upućeni u sva zbivanja i da su vam dostupne sve informacije. Ovo razdoblje je prekretnica u životima učenika koji se pronalaze u svijetu odraslih, ali i roditelja koji usmjeravaju svoju djecu na pravi put. Kako bismo ovaj cijeli proces realizirali uspješno, bitno je da redovito komunicirate s razrednicima i stručnim suradnicama. Budite strpljivi i redovito pratite i čitajte sve što je objavljeno u virtualnim učionicama, ali i na mrežnim stranicama koje objavljuju sadržaje vezane za upise u srednju školu i za profesionalno usmjeravanje učenika.

Dana 30. svibnja 2020. objavljena je Odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2020./2021. zajedno s dokumentom Struktura razrednih odjela i broj učenika I. razreda srednjih škola u školskoj godini 2020./2021. (https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2020_05_62_1240.html). U navedenoj Odluci možete pročitati bitne informacije vezane za upise u srednju školu, osobito kalendar ljetnog i jesenskog upisnog roka sa svim datumima kojih se morate držati. U dokumentu Struktura razrednih odjela i broja učenika I. razreda srednjih škola u školskoj godini 2020./2021. možete vidjeti izbor obrazovnih programa u određenoj srednjoj školi (navedeno po županijama), koliko će razrednih odjela biti sljedeće školske godine, trajanje određenog obrazovnog programa te broj učenika koji će se sljedeće školske godine moći upisati u određeni obrazovni program.

Važno je naglasiti i da su dana 2. lipnja 2020. izašle publikacije „PRIJAVE I UPISI U SREDNJE ŠKOLE ZA ŠKOLSKU GODINU 2020./2021. – IDEMO U SREDNJU!" koje se nalaze na stranici www.upisi.hr, ali će vam svakako biti priložene i ovdje pod „više“, gdje možete pronaći i korisne mrežne sranice koje će učenicima i vama pomoći kako biste se lakše i bolje snašli u ovom cijelom procesu.

Publikacije su prema tipu učenika podijeljene na:

• Prijave i upisi u srednje škole za školsku godinu 2020./2021. - Idemo u srednju!!! - redovni učenici (za učenike koji u tekućoj školskoj godini završavaju osnovno obrazovanje u redovitome sustavu obrazovanja u Republici Hrvatskoj)
  • Prijave i upisi u srednje škole za školsku godinu 2020./2021. - Idemo u srednju!!! - kandidati iz drugih obrazovnih sustava (za kandidate koji osnovno obrazovanje završavaju ili su završili izvan Republike Hrvatske, kandidate koji završavaju ili su završili osnovno obrazovanje u sustavu obrazovanja odraslih u Republici Hrvatskoj i za kandidate koji su osnovno obrazovanje završili u Republici Hrvatskoj prije 2019. godine)
  • Prijave i upisi u srednje škole za školsku godinu 2020./2021. - Idemo u srednju!!! - učenici koji upisuju umjetničke programe i odjele za sportaše (za učenike koji žele upisati pripremne programe glazbene ili plesne škole ili srednju glazbenu ili plesnu školu te za učenike koji žele upisati razredne odjele za sportaše)
  • Prijave i upisi u srednje škole za školsku godinu 2020./2021. - Idemo u srednju!!! - učenici s teškoćama u razvoju (za učenike s teškoćama u razvoju koji se prijavljuju preko županijskog upravnog odjela odnosno Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba)
  • Primjer bodovanja za školsku godinu 2020./2021. (Primjeri bodovanja uspjeha kandidata iz osnovnoga obrazovanja).

Sigurno da će vam biti korisno znati i koje sve stranice možete posjetiti kako biste se što bolje informirali o postupku upisa u srednju školu i o željenom zanimanju.

1. www.upisi.hr - Ova mrežna stranica je osnova svih informacija vezanih za srednju školu, kao što ste iz svih ovih informacija mogli primijetiti. Radi se o mrežnoj stranici Nacionalnog informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole (NISpuSŠ) putem koje se prijavljujete u sustav i birate svoje obrazovne programe. Ne zaboravite je redovito pratiti. Na navedenoj stranici s lijeve strane nalaze se stalno dostupni plutajući gumbi. Prelaskom miša preko željenog plutajućeg gumba otvorit ćete:

• Crveni gumb: Poveznica na Često postavljena pitanja i Korisničke upute

• Žuti gumb: Hodogrami

• Plavi gumb: Poveznice na video upute

1. www.srednja.hr i www.ucenici.com - Na ovim mrežnim stranicama možete pratiti sve aktualnosti vezane za upis u srednju školu.
  2. www.e-usmjeravanje.hzz.hr i www.hzz.hr - Ove stranice su vrlo korisne za profesionalno usmjeravanje učenika. Tu možete naći informacije o željenim zanimanjima, rješavati upitnike kako biste procijenili svoje interese, sposobnosti i osobine ličnosti važne za odabir srednje škole i čitati sve što je važno za razvoj karijere.

Znamo da je ovo puno informacija i teško ih je odjednom pohvatati. Čitajte postepeno, vratite se na određene dijelove, pitajte što vas zanima. Svakako će vam se ovo objasniti i kroz predavanje te roditeljski sastanak, stoga se ne morate bojati da ćete nešto propustiti.

Izvor: Antonija Filipović, pedagoginja