Dan ružičastih majica

Autor: Antonija Filipović, 3. 3. 2021.

Posljednje srijede u veljači obilježavamo Dan ružičastih majica kojim se na simboličan način želi ukazati na problem vršnjačkog nasilja koji se učestalo događa među djecom i mladima. Hrvatski sabor je 2017. godine proglasio ovaj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja. Obilježavanje ovoga dana krenulo je još 2007. godine u Kanadi kada je dječak u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke došao u školu obučen u ružičastu majicu zbog čega je doživio izrugivanje i verbalno nasilje. Prijatelji iz njegovog razreda sljedećih nekoliko dana počeli su u znak potpore dolaziti u školu identično obučeni kako bi ukazali na problem vršnjačkog nasilja u školama.

Naša škola već niz godina obilježava ovaj važan dan, stoga su i ove godine učenici, kao i djelatnici naše škole, podržali akciju nošenjem ružičastih majica 24. veljače te crtanjem i izradom istih kako bi prigodno ukrasili svoje učionice. Pokazali smo kako smo s razlogom mjesto nulte stope tolerancije na nasilje i ponosimo se time! Vršnjačko nasilje nije rijetkost te se pojavljuje u različitim oblicima, verbalno, fizički, socijalno, emocionalno,  virtualno… Ova hvalevrijedna inicijativa nas podsjeća na gorući problem nasilja, ali on ne traje samo jedan dan, stoga recimo STOP nasilju! zauvijek i ne budimo samo promatrači!