Dan planeta Zemlje

Autor: Antonija Filipović, 27. 4. 2021.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša. Godine 2009. Opća skupština UN-a je 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje, koji je prvi put obilježen 22. travnja 1970. na sveučilištima SAD-a. Danas se obilježava u 190 zemalja svijeta, a u Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine, uz značajan angažman udruga za zaštitu okoliša i prirode.

U obilježavanju ovoga dana sudjelovali su naši učenici razredne nastave. Učenici 1. razreda matične škole u Nijemcima sudjelovali su u raznim zanimljivim aktivnostima. Primjenjivali su pravila reciklaže, izrađivali su igračke na satu prirode i društva, pjevali su pjesmicu  "Veliki svijete ekoporuku šalje ti dijete" na satu hrvatskog jezika, a uz to su izradili i plakat i naposljetku, slikali su kockavicu, zaštićeni cvijet na satu likovne kulture. Učenici 2. razreda matične škole u Nijemcima gledali su Eko crtić za velike i male, bojali bojanku, na satima engleskog i hrvatskog jezika izrađivali su radove povodom obilježavanja ovoga dana, a tom tematikom su bile prožete i aktivnosti na satu razrednika, likovnoj kulturi i slobodnim aktivnostima.

Izvor: Silva Baćanović, Sonja Božičević, učiteljice razredne nastave, Antonija Filipović, pedagoginja