Zanimanja ljudi - projekt učenika 2. razreda matične škole

Autor: SONJA BOŽIČEVIĆ, 7. 6. 2021.

Učenici drugog razreda vođeni uputama svoje učiteljice tijekom nekoliko tjedana (od 22.4. do 11.5.2021.) realizirali su projekt o ZANIMANJIMA LJUDI u okviru nastave prirode i društva. Cilj projekta bio je upoznati različita zanimanja u neposrednom okruženju.

Radom na zadanu temu učenici su upoznali različite vrste zanimanja, izabrali pojedino zanimanje koje je njima interesantno, prikupljali materijale te osmišljavali sadržaje i prezentaciju rezultata projekta. Po završetku provedbe projekta djeca su prezentirala svoje uratke izlaganjem izrađenih plakata i tumačenjem (pojašnjavanjem) osobitosti izabranog zanimanja. Čuli smo mnoge poznate i nepoznate činjenice o zanimanjima vatrogasca, pčelara, učitelja, odgajateljice, svećenika, keramičara, prodavača, ljekarnika, policajca,  astronauta, nogometaša itd. Pojavilo se i jedno novo zanimanje; nekoliko učenika želi postati youtuber. Radove naših učenika pogledajte pod „više“!

Nastavili smo o ovoj temi razgovarati i na satu razrednika te su učenici govorili o zanimanju koje njih privlači, razlozima zašto bi se željeli njime baviti, a zatim su i nacrtali zanimanje o kojem maštaju u ovoj dobi.

Mnoge smo zanimljive stvari naučili. Istaknuli smo važnost savjesnog i odgovornog rada, potrebu školovanja i stjecanja zanimanja koje želimo raditi, a možda su pojedini već sada izabrali i zanimanje kojim se žele baviti kada odrastu.

Izvor: Sonja Božičević, učiteljica razredne nastave