Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 19. 11. 2021.

Dana 18. studenoga obilježava se iznimno važan dan, Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Budući da se Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježava kao državni praznik i neradan dan, učenici su ga obilježili dana 17. studenoga 2020., na dan obljetnice pada sela Nijemci i Donje Novo Selo. Prije 30 godina započeo je proces osamostaljenja Republike Hrvatske. Naši učenici otkrili su tužnu stranu hrvatske povijesti, slušali su o značajkama bitke za Vukovar te za okolna mjesta i osvijestili su što je snaga hrvatskog naroda i njegove slobode. Učenici razredne i predmetne nastave su ove važne dane obilježili na različite načine te su time poslali poruku nade i mira. Osim navedenog, svi učenici i djelatnici naše škole u 9:45 dostojanstveno su obilježili ovaj dan i odali počast žrtvama rata s našega područja gledajući u tišini kolonu sjećanja. U prilogu možete pogledati kako je to izgledalo te u kojim su sve aktivnostima naši učenici sudjelovali.

Učenici 1. razreda matične škole čitali su pjesmu „Za domovinu“, nacrtali su zastavu Republike Hrvatske, izrezali svijeće i uredili pano u učionici. Učenici 2. razreda matične škole gledali su fotografije Vukovara kakav je bio nekada i sada, pričali su o zbivanjima u Domovinskom ratu te su pano uredili Vučedolskim golubicama, jednim od najprepoznatljivijih simbola grada Vukovara. Učenici 3. razreda matične škole u Nijemcima te učenici područne škole Đeletovci slikali su vukovarski Vodotoranj, dok je učenik područne škole Donje Novo Selo uredio pano u učionici i učio pjesmicu „Moj zavičaj“. U obilježavanju ovoga dana sudjelovali su i učenici predmetne nastave koji su s učiteljem povijesti razgovarali o događajima za vrijeme Domovinskog rata te su gledali film s autentičnim snimkama događaja iz rujna, listopada i studenoga 1991. nakon prvog napada na sela Općine Nijemci.

Izvor: Učiteljice razredne nastave Ankica Kunić Vladić, Silva Baćanović, Sonja Božičević, Ljiljana Vidak, Ljubica Nikolić, učitelj povijesti Josip Rosandić, ravnateljica Tatjana Knežević, pedagoginja Antonija Filipović