Svjetski dan čitanja naglas

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 4. 2. 2022.

Svjetski dan čitanja naglas obilježava se od 2010. godine, a nastao je na inicijativu Svjetske organizacije LitWorld. Taj dan trebao bi pokazati svijetu kako pravo na čitanje i pisanje pripada svima. Djeca i odrasli širom svijeta, slaveći moć riječi kreiraju društvo koje će omogućiti svakom, baš svakom djetetu pravo na obrazovanje te pristup knjigama i tehnologiji.

Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, razvija razumijevanje za društvene probleme i čimbenik je budućeg uspješnog razvoja djeteta. Čitajući naglas podržavamo i nacionalnu kampanju “Čitaj mi!”. (čitaj mi hiperveza: https://www.citajmi.info/naslovna/)

Povodom obilježavanja Svjetskog dana čitanja knjižničarka je organizirala radionicu „Čitanje daje krila“ sa 7. razredima naše škole. Na početku sata kratko je napomenuto koliko je čitanje važno, jer osim što obogaćuje rječnik, u ranijim godinama djetetova života stvara posebnu emocionalnu vezu između djeteta i odrasle osobe koja mu čita. Kroz radionicu učenici su se iskušali i u pisanju kratkih priča i to uz pomoć Kockica pričalica, dizajnerice Adriane Pavelić, koja je za ovu igru osvojila brojne nagrade. Knjižničarka je učenicima pripremila i neke od najljepših ljubavnih pjesma svjetske poezije, jer nam ubrzo stiže i Valentinovo, koje su naravno čitali naglas.

Nadamo se da će učenici danas naučeno primijeniti u svom životu i te više čitati, jer čitanje zaista daje krila umu i mašti.

Izvor: Tamara Radoš, knjižničarka