Svjetski dan zdravlja

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 12. 4. 2022.

„Što god snađe zemlju snaći će i sinove zemlje. Čovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome.“

govor indijanskog poglavice, 1854.

Učenici 5. a, 7. b i 8. a razreda s učiteljicom Gordanom Kragulj obilježili su Svjetski dan zdravlja, koji se svake godine obilježava 7. travnja. CILJ obilježavanja ovoga dana je razvijanje zdravih životnih navika te briga o vlastitom zdravlju. Izradom plakata, učiteljica je nastojala navesti učenike da vlastitim razmišljanjem i brigom preuzmu odgovornost za svoje zdravlje i svoju budućnost. Svjetska zdravstvena organizacija od 1950. godine obilježava Svjetski dan zdravlja.Ovogodišnji Svjetski dan zdravlja obilježava se pod sloganom "Naš planet, naše zdravlje“ kojim se želi podići svijest o utjecaju zdravog okoliša na dobrobit i zdravlje ljudi.

Nakon predavanja i radionice učenici će:

• razlikovati  kratkotrajne i dugotrajne posljedice nebrige za zdravlje
  • jačati  samopouzdanje kojim će se lakše oduprijeti raznim ovisnostima
  • razvijati  sposobnost kritičkog mišljenja
  • razvijati  osobnu odgovornost za zdravlje te važnost prava na zdrav okoliš i okruženje
  • pomagati drugim učenicima da razviju humana i moralna načela, razumiju međuljudske odnose, steknu samopouzdanje i sigurnost, steknu društvenu svijest i njezine sastavnice te prepoznaju kako kvalitetno upotpuniti slobodno vrijeme

Možemo li ponovno zamisliti svijet u kojem su čisti zrak, voda i hrana dostupni svima? Gdje su gospodarstva usmjerena na zdravlje i dobrobit? Gdje se u gradovima može živjeti i gdje ljudi imaju kontrolu nad svojim zdravljem i zdravljem planeta?

Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je više od 13 milijuna smrti diljem svijeta svake godine uzrokovano ekološkim uzrocima koji se mogu izbjeći. To uključuje klimatsku krizu koja je najveća prijetnja zdravlju s kojom se čovječanstvo suočava. Klimatska kriza je i zdravstvena kriza.

Izvor: Gordana Kragulj, učiteljica prirode i biologije