Na izložbi fotografija o posljedicama ratnih razaranja

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 17. 5. 2022.

Naši učenici su povodom proslave Dana Općine Nijemci posjetili izložbu fotografija autora Ante Miljka pod nazivom "Svjedok vremena: bivša općina Nijemci 1996. - 1998." u pratnji predmetnih učitelja, stručnih suradnica i ravnateljice škole. Izložbu fotografija, kojima su zabilježene posljedice ratnih razaranja, predstavila im je pročelnica Odjela za financije, razvoj i gospodarstvo​ Općine Nijemci Rozalija Jurković.

Izložba je postavljena u prostoru DVD-a Nijemci, a posvećena je svim poginulima, nestalima i preminulim braniteljima i civilima te njihovim obiteljima na području Općine Nijemci.

Tijekom sata Hrvatskog jezika učenici 7. b razreda podijelili su svoja razmišljanja i doživljaje o pogledanoj izložbi. Učenici su se složili kako su im fotografije probudile osjećaje tuge, straha i zabrinutosti, ali i osjećaj ponosa na sve branitelje i članove obitelji koji su branili domovinu. Pod "više" čitajte o razmišljanjima, osjećajima i doživljajima naših učenika te na fotografijama pogledajte kako je to izgledalo.

Važno je održavati ovakve izložbe jer je to nešto posebno. Možemo vidjeti kako su izgledala naša naselja poslije rata. Vidjela sam slike svojega sela i kuću moje bake kako je tada izgledala. Ne sviđa mi se što se to događalo, ali, Bogu hvala, završilo je. Lijepo je što je Općina Nijemci organizirala takvu izložbu kako bismo mi mladi vidjeli kako je bilo tada, a stariji se prisjetili da su se unatoč ružnom razdoblju vratili u svoje domove. Smatram da je najbolje rješenje dobar razgovor, a nikako rat i sukob.

Ema Š.

Danas smo išli na izložbu slika iz Domovinskoga rata. Bilo je i zanimljivo i tužno promatrati te fotografije. Bilo mi je tako žao ljudi i djece koji su u to vrijeme izgubili svoje živote ili su bili ranjeni. Nikada ne bih voljela to doživjeti. Vidjeli smo fotografije Nijemaca, Đeletovaca, Donjeg Novog Sela, Podgrađa, Apševaca i Lipovca. Te slike su tako tužne jer je sve razrušeno. Nije mi se svidjelo što su uništavani spomenici, groblja, crkve, škole, obiteljski domovi... Nikada nisam zamišljala kako je to sve izgledalo za vrijeme rata. Dok sam promatrala te slike, probudili su se osjećaji tuge i straha. Odmah sam se sjetila što se događa u Ukrajini i razmišljala kako je njima.

Paola M.

Izvor: Tonka Đurić, učiteljica hrvatskog jezika