Svjetski tjedan svemira

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 13. 10. 2023.

Obilježili smo Svjetski tjedan svemira (eng. World Space Week) koji se opisuje kao međunarodna proslava znanosti i tehnologije kojim koordiniraju Ujedinjeni narodi uz potporu američke udruge World Space Week Association. Svjetski tjedan svemira obilježava se svake godine od 4. do 10. listopada. S obzirom na to da je ovogodišnja tema „Svemir i poduzetništvo" učenici 8. a razreda okušali su se u izradi svoji svemirskih suvenira.

Radovi učenika izloženi su u učionici hrvatskog jezika, a događaj je zabilježen na međunarodnoj stranici Svjetskog tjedna svemira: https://www.worldspaceweek.org/. Aktivnosti su povezane s ciljevima eTwinning projekta „Uz čitanje riječi rastu 4“ kako bi učenici osnažili ulogu čitanja u razvoju jezičnih, komunikacijskih i stvaralačkih kompetencija potrebnih za izazove suvremenog društva.

Nakon čitanja Malog princa poznatog francuskog pisca i profesionalnog pilota Antoinea de Saint-Exupéryja u kojem glavni lik putuje od planeta do planeta, osmislili su svoje svemirske suvenire koje su predstavili u razredu: svemirske pahuljice, šalice, košarice, ukrase, straničnike i sl.

Tijekom sata interpretacije lirske pjesme Opomena A. B. Šimića raspravljali su o značenju stiha Čovječe pazi/da ne ideš malen/ispod zvijezda! i upoznali se sa simbolom zvijezde. Učionicu su ukrasili posterom na koji su zalijepili ispisana svoja imena i nadimke u obliku zviježđa. Upoznali su se sa zviježđima jesenskog i zimskog neba te izradili teleskope od papira prema odabranim zviježđima. Teleskopi su izloženi u učionici hrvatskog jezika te su se sa zviježđima upoznavali i učenici iz drugih razreda tijekom odmora.

Izvor: Tonka Đurić, učiteljica hrvatskog jezika