Županijsko natjecanje u čitanju naglas

Autor: Sanja Marczi, 17. 11. 2016.

U petak, 28 listopada 2016., u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci održano je Županijsko natjecanje u čitanju naglas koje se provodi u okviru programa Mjeseca hrvatske knjige

Natjecanje se odvija u dvije kategorije: mlađa kategorija za učenike od 3. do 5. razreda i starija kategorija za učenike od 6. do 8. razreda. Svaki natjecatelj u pet minuta predstavlja prozno djelo po vlastitom izboru: u prve dvije minute usmeno obrazlaže svoj odabir na što inovativniji i kreativniji način bez korištenja tehnike s ciljem poticanja svojih vršnjaka na čitanje odabranog djela, a potom tri minute izražajno čita ulomak iz istoga djela. Ocjenjuje se pet elemenata nastupa: kreativnost uvodnog dijela, jasnoća i razgovjetnost, izražajnost u nastupu, primjerenost teksta uzrastu i sveukupni dojam. Natjecanje prati prosudbena komisija, čiji se članovi izabiru iz redova uglednih kulturnih djelatnika, a koja na kraju natjecanja  donosi odluku o tri najbolja natjecatelja iz svake kategorije.

Našu je školu, u starijoj kategoriji,  predstavljao učenik 8.a razreda, Emanuel Mikinac pod vodstvom mentorice, školske knjižničarke, Josipe Sudarević. Čitao je ulomak iz romana Sasvim sam popubertetio autorice Sanje Pilić. Emanuel unatoč vrlo dobrom nastupu nije uspio osvojiti niti jedno od nagrađivanih mjesta, ali svejedno smo vrlo ponosni na njega, jer važno je sudjelovati. Prvo je mjesto osvojila Nina Kovačević, učenica 6. b razreda OŠ Vladimira Nazora iz Vinkovaca. Drugo su mjesto osvojile Gabrijela Antolović, učenica 8. razreda OŠ Stjepana Antolovića Privlaka i Marija Pejak učenica 8. razreda OŠ “A. G. Matoš” Tovarnik.

Cilj je ove akcije poticanje čitanja i čitanja naglas, razvoj čitalačkih navika, popularizacija knjige te poticanje pozitivnog  natjecateljskog duha. Emanuelu još jednom zahvaljujemo na njegovom trudu te želimo da i u budućnosti ostane vjeran knjizi te i ostalima pokaže kako je čitanje, prije svega, zabava!

Kako nam je bilo, možete pogledati u našoj galeriji na sljedećem linku:

Josipa Sudarević, školska knjižničarka

Izvor: Josipa Sudarević, knjižničarka