Ministranti pišu o došašću

Autor: Sanja Marczi, 5. 12. 2016.

Što su to naši učenici i ministranti rekli o došašću saznajte pod više...

Ministranti o vremenu došašća

Stiglo je došašće!

Došlo je vrijeme došašća kada se svi počinju pripremati za Božić, za rođenje našeg Isusa Krista, našeg Spasitelja. U vrijeme došašća krenule su i zornice. Zornice su jutarnje mise koje počinju u sedam sati.  Djeca se potrude malo ranije probuditi, a to je djeci malo teže. Te misu su posebne za djecu, zato što prinose žrtvice za vrijeme došašća. Ministranti i svećenik nose ljubičastu boju, a crkva se ukrasi četirima svijećama. U našoj crkvi svete Katarine, nakon mise, velečasni Branimir Mađarac kao nagradu i za poklon djeci podijeli sličice. Kada skupe sve potrebne sličice, dobiju mali Betlehem. Svako jutro na zornicama su i ministranti koji pomažu pri slavljenju mise. Mise zornice su prilika da se vjernici ispovijedaju, mole i radosno pripreme za Božić.

Lucija Šibalić, 5.a

Počele su zornice!

Mi, djeca i odrasli, svako jutro odlazimo na zornicu u 7 sati u crkvu svete Katarine u Nijemcima. Na zornicu idemo jer je vrijeme došašća. Palimo četiri svijeće jer zornice traju četiri tjedna. Svaki dan se odričemo svoga sna, a kao nagradu dobivamo bon i sličicu. Kada skupimo šest datuma, biramo hoćemo li uzeti čokoladicu ili sok. Najvažnije od svega, na zornicama se molimo dragom Bogu i pjevamo crkvene pjesme posvećene Bogu, Isusu i došašću. Svako jutro na zornicu idem s Ivonom Manojlović i Ivom Majsinger, a iz našeg sela sretnem i Ivonu Ištvanović. Vrijeme je došašća i svi vjernici bi trebali doći na zornicu.

Helena Fajdetić, 5.a

Zašto volim zornice?

Ustajući se ujutro, dok je još vani mrak, često razmišljam zašto je sveta misa zornica baš ujutro. Dobro, samo ime kaže – zornica. To je nešto što se događa zorom, ali zašto?!

Malo sam istražila i saznala da su se zornice počele održavati najvjerojatnije u 5. stoljeću. Saznala sam da imaju snažno marijansko obilježje, tj. zornice su bile zavjetne mise slavljenja Blažene Djevice Marije. Doznala sam da su ispočetka slavljene samo subotama u došašću, no s vremenom su se počele slaviti i radnim danima. Po Europi i germanskim krajevima slavljenje misa zornica počelo je tek u 15. stoljeću. U današnje vrijeme zornice su prisutne u cijeloj Hrvatskoj pa tako i u našoj Župi svete Katarine Aleksandrijske. Danas zornice više nisu zavjetne mise na čast Blaženoj Djevici Mariji, već su redovite adventske mise. Boja koja se javlja u liturgiji je ljubičasta, dok je na početku slavljenja to bila bijela boja.

Raduje me što sam doznala da zornice simboliziraju budnost i iščekivanje konačnog Isusovog dolaska. Sama osjećam u sebi neku sreću i veselje. Kako se svakim danom sve više približava Božić, tako u meni raste radost. Radost koja me podsjeća da dolazi Isus u obliku djeteta, a to me jako veseli jer Isus kao dijete nam je jako blizak i Njegova dječja prisutnost u našem životu nam je potrebna da nas poduči biti dobrima, radosnima, veselima i spremnima pomoći.

Moja obitelj i ja se trudimo zornicama započeti doček Božića. Preporučujem svima koji mogu da se pridruže slavljenju zornica. Došašće će vam biti radosnije i spremnije ćete dočekati malog Isusa.

Petra Šibalić, 5. a

Izvor: Tonka Đurić, učiteljica hrvatskog jezika