Terenska nastava „Pozdrav jeseni“ i obilježavanje Hrvatskog olimpijskog dana

Autor: Nada Ćosić, 18. 9. 2019.

U Hrvatskoj se svake godine 10. rujna obilježava Hrvatski olimpijski dan kao spomen kada je 1991. godine u zagrebačkom hotelu Esplanade održana osnivačka sjednica Hrvatskog olimpijskog odbora. U našoj se školi Hrvatski olimpijski dan obilježio na različite načine i to u okviru terenske nastave „Pozdrav jeseni“ koju naša škola provodi svake godine, a tijekom koje su se učenici uz različite sportske aktivnosti upoznali s obilježjima i promjenama u prirodi koje se odvijaju u jesen. Cilj nam je bio integrirati Hrvatski olimpijski dan u kulturu i tradiciju naše škole, a vjerujemo da smo navedeno postigli. Aktivnosti u okviru Hrvatskog olimpijskog dana provodili smo od 8:00 do 12:00 sati. Kako je naš dan izgledao, možete pogledati pod "više".

Učenici od 1. do 4. razreda matične škole u Nijemcima su dan proveli na igralištu nijemčanskog Nogometnog kluba „Lovor“ te u školskoj dvorani naše škole. Natjecali su se u raznm ištafetnim igrama u školskoj dvorani, a zatim su se nakon održanih navedenih aktivnosti, u pratnji svojih učiteljica, uputili na nogometno igralište NK „Lovor“, koje je udaljeno 1 km od škole, gdje su se sportska natjecanja nastavila.

Učenici od 1. do 4. razreda područnih škola Donje Novo Selo, Đeletovci i Podgrađe su ovaj dan obilježili u svojim mjestima. Učenici Donjeg Novog Sela su dan proveli na rudini Dokljevo prema kojoj su krenuli jutarnjom šetnjom udaljenom 1,5 km od škole. Zaustavili su se izvan sela na dijelu puta koji vodi prema izletištu Sopotac, gdje su Hrvatski olimpijski dan obilježavali učenici predmetne nastave. Učenici Donjeg Novog Sela su dan obilježili sportskim igrama, natjecanjima i utrkama. Usput su pozdravili i dolazak jeseni što se već na samom putu vidjelo po magli, okupljanju lastavica za odlazak u toplije krajeve, promjenama na drveću te radu ljudi na njivama. U unutrašnjem prostoru i dvorištu područne škole Đeletovci Hrvatski olimpijski dan, u okviru „Pozdrava jeseni“, obilježio se kroz razgovor o Hrvatskom olimpijskom danu, upoznavanjem učenika s tom tradicionalnom manifestacijom kojom se promiču olimpijske vrijednosti (prijateljstvo, mir i poštena igra) i promicanjem važnosti bavljenja sportom. Učiteljice su učenike upoznale i sa značenjem bijele boje koja predstavlja "zastavu prijateljstva". Učenici su toga dana sudjelovali u različitim sportskim aktivnostima kao što su trčanje sa zadacima, vježbe oblikovanja, natjecateljske igre, nogomet i igra "Školica". Za kraj su crtali sport koji vole ili kojim bi se voljeli baviti. U neposrednom okruženju škole učiteljice su s učenicima razgovarale o godišnjem dobu koje nam uskoro dolazi te su zajedno uočavali prve jesenske promjene u prirodi. Učenici područne škole Podgrađe su sa svojim učiteljicama obilježili ovaj dan izletom do Skadarske ulice u blizini podgrađanske šume, koja je od škole udaljena 2 km, gdje su igrama uz pjesmu, sportskim igrama natjecanja u brzini i spretnosti razvijali svijest o ulozi sporta i tjelesne aktivnosti u njihovom životu.

Učenici od 5. do 8. razreda matične škole u Nijemcima su u sklopu obilježavanja Hrvatskog olimpijskog dana i „Pozdrava jeseni„ u pratnji svojih razrednika i razrednica te predmetnih učitelja, učiteljica, stručnih suradnica i ravnateljice posjetili obližnje izletište Sopotac, udaljeno 4 km od škole. U suradnji s Turističkom zajednicom Općine Nijemci učenici su sudjelovali u različitim igrama natjecateljskog duha poput prenošenja balona glavom u parovima, hodom/skakanjem povezanim u paru s drugim učenikom, povlačenjem užeta i igri križić/kružić. Osim igara, uživali su u šetnji izletištem, igrom na dječjem igralištu te su vježbali na spravama za vježbanje postavljenim na izletištu. Planirane aktivnosti završili su laganom šetnjom prema školi. Tijekom cijeloga dana učenici matične škole i svih područnih škola nosili su majice bijele boje u znak pozitivnih međuljudskih odnosa i prijateljstva, a kroz razgovor se provlačila tema olimpizma.