Obilježavanje Svjetskog dana tablice množenja u našoj školi

Autor: Nada Ćosić, 11. 10. 2019.

Naša škola se ove godine prvi puta uključila u obilježavanje Svjetskog dana tablice množenja  te smo time postali lokalni organizator aktivnosti za našu školu. Glavna svrha proslave Svjetskog dana tablice množenja je popularizacija zabavnih oblika Matematike u nastavi i učenju te primjena znanja tablice množenja na ugodan i netipičan način. U obilježavanju ovoga dana sudjelovali su učenici razredne i predmetne nastave, točnije učenici od 4. do 8. razreda te većina učitelja, stručnih suradnika i ostalih djelatnika škole. Tijekom tjedna od 1. listopada 2019. do konačne proslave koja se održala 4. listopada 2019. učenici i učiteljice Silva Baćanović, Jelena Miočević, Spomenka Roth te pedagoginja Antonija Filipović pripremali su materijale, ispitne listove, igre, plakate, logotipe, bedževe, identifikatore za sudionike i ostale materijale bitne za realizaciju svih planiranih aktivnosti u okviru obilježavanja ovoga dana, a koje nam je omogućio glavni organizator, izdavač Grabowski kartica iz Poljske i proizvođač didaktičkih materijala za podučavanje Matematike u nastavi. Učenici su oduševljeno prihvatili najavu obilježavanja Svjetskog dana tablice množenja.

Tijekom 3. i 4. listopada 2019. za vrijeme nastave Matematike pod vodstvom učiteljica Matematike Spomenke Roth i Jelene Miočević provedene su provjere poznavanja tablice množenja prema dostupnim materijalima u 9 razrednih odjela od 4. do 8. razreda. Za vrijeme velikih i malih školskih odmora formirane su patrole učenika (kombinirane od različitih uzrasta učenika od 4. do 8. razreda) koje su usmeno provjeravale poznavanje tablice množenja. Patrole ispitivača su tako ispitivale učenike, učitelje, stručne suradnike te ostale zaposlenike škole koji su bili voljni sudjelovati. Malo tko se uspio sakriti i promaknuti dežurnim patrolama koje su zdušno i ozbiljno shvatile svoj zadatak. Bilo je veselo i zabavno. Dobri i malo bolji poznavaoci množenja dobili su prigodne bedževe kao nagradu za njihov uspjeh. Učenici su na satu Matematike bili podijeljeni u skupine po nekoliko učenika, odnosno ispitivača, koji su ispitivali ostale učenike te su se potom i ispitivači međusobno usmeno ispitivali. Učenici su u skupinama rješavali zadatke na ispitnim listovima koji uključuju poznavanje tablice množenja različite težine (6. razredi su rješavali zadatke gdje su se tražili faktori pod određenim uvjetom do 100, učenici 7. razreda rješavali su zadatke do 500 i sl.).

Učenici razredne nastave, odnosno učenici 4. razreda su pod vodstvom učiteljice Silve Baćanović proveli različite aktivnosti unutar proslave ovoga dana.

1. aktivnost

Učenici su podijeljeni u 4 skupine. Svaka skupina dobiva različite brojeve isprintane na papiru. Zadatak: u brojeve koje su dobili napisati sve višekratnike toga broja. Brojeve se izlažu na školskoj ploči i uspoređuje se točnost na razrednoj tablici množenja.

2. aktivnost

Učenici su podijeljeni u 2 skupine – crvenu i plavu. Zadatak: riješiti zadatke tablice množenja napisane na papiru tako da učenici stave plastičnu čašu s rješenjem na odgovarajući zadatak. Pobjednik je ona skupina koja prva riješi sve zadatke. Igra se igra dva puta, a zatim se proglašava pobjednik.

3. aktivnost

Učenici su podijeljeni u 4 skupine. Zadatak: zavrtjeti Čudnovati kotač i riješiti zadatak tablice množenja. Zadatak se rješava na računalu uz pomoć aplikacije Wordwall. Pobjednik je ona skupina koja ima najviše točnih rješenja.

4. aktivnost

Svaka od 4 skupine bira 1 člana skupine koji se natječe s ostala 3 člana u brzom rješavanju zadataka tablice množenja. Zadatak:  riješiti 5 zadataka na papiru u što kraćem vremenu. Igra se igra dok se ne dobije pobjednik razreda.

5. aktivnost

Zadatak: učenici koji odlično znaju tablicu množenja izlaze iz učionice i provjeravaju koliko tablicu množenja znaju stariji učenici, ali i odrasli.

Tijekom cijeloga dana naši su se učenici izvrsno zabavljali, što je vidljivo i na fotografijama. Budući da nam se obilježavanje ovoga dana jako svidjelo, već imamo ideje za sljedeću godinu te se jako veselimo sljedećem Svjetskom danu tablice množenja kada ćemo povećati raznolikost sadržaja i broj sudionika.

Izvor: Spomenka Roth i Jelena Miočević, učiteljice Matematike, Silva Baćanović, učiteljica razredne nastave, Antonija Filipović, pedagoginja

« Ožujak 2024 »