Obilježavanje Dana kruha i Dana kravate u našoj školi

Autor: Nada Ćosić, 23. 10. 2019.

U petak 18. listopada 2019. godine obilježili smo dva važna dana – Dan kravate te Dan kruha i dan zahvalnosti za plodove zemlje. Učenici razredne nastave te polaznici Predškole su toga dana donijeli razne proizvode od kruha kako bi obilježili važnost krušnih proizvoda za agrikulturu od početka postojanja svijeta. Učenici su se tijekom izlaganja svojih krušnih proizvoda dotjerali odjenuvši kravatu ili rubac u znak obilježavanja Dana kravate. Kravata se smatra izvornim hrvatskim proizvodom te se raširila Europom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj.

Iz dolje priloženih fotografija možete vidjeti da Dan kravate nije samo jedan dan, niti se svodi samo na kravatu. Objašnjenje značaja kravate i njezinih pojavnosti u modernoj kulturi zapleteno je poput čvora u njezinu središtu. Kravata nije samo ukras, ona je slavlje dostojanstva osobe, simbol koji budi povjerenje u one koji je nose, sredstvo pomoću kojega možemo poslati poruku svijetu. Dan kravate poziva na univerzalnost, zajedništvo i povezivanje, ali i na susret i komunikaciju, podsjećajući pritom na prava, odgovornost i obveze (https://academia-cravatica.hr/category/dan-kravate/).

Izvor: Antonija Filipović, pedagoginja