PROJEKT "VODA" U PREDŠKOLI

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 1. 4. 2020.

U ožujku smo, vođeni interesima i željom djece, proveli projekt „Voda“.  Cilj ovog projekta bio je usvajanje novih spoznaja o vodi, njezinoj vrijednosti, važnosti, njezinim svojstvima, upotrebi, štednji  i rasprostranjenosti. Realizirajući ovaj projekt u odgojno-obrazovnom procesu, utjecaj na dobrobit djece, polaznika predškole, bio je višestruk.  Dobrobit djeteta odnosi se na osobnu, emocionalnu i tjelesnu dobrobit te obrazovnu i socijalnu dobrobit. Što smo sve radili i kako je to izgledalo, pogledajte pod „više“.

Čitali smo slikovnice („Tajne i zgode nestašne vode“, „Kapljice kiše“, „Voda oko nas“) i razgovarali o svojstvima i agregacijskim stanjima vode. Djeca su donosila zaključke na temelju viđenog, praktičnim usvajanjem znanja. Kreativno su se izražavali na temu kišnog oblaka (kolaž i krep papir – kidanjem papira na sitne komadiće; vježba fine motorike). Razgovarali smo o higijeni, zašto je voda potrebna. Na tu temu  proveli smo aktivnost pranja plastičnih životinja toplom vodom i sapunom, koristeći spužvice i četkice,  pod geslom  „Čistoća je pola zdravlja“. Istraživali smo karakteristike leda koristeći sol i vodene bojice (što se događa kada na led pospemo sol – vizualizacija topljenja leda promatranjem vodene boje koja ulazi u pore leda, uz povećala). Iskoristivši dječja saznanja o tome da je led zamrznuta voda, ponuđene su im „ledene boje“ kojima su eksperimentirali na hamer papiru. Izrađivali smo „akvarij“ koristeći tehniku utakanja krep papira u stiropor pomoću štapića, te izrezujući ribice iz papira. Obradili smo mnoštvo radnih listića na temu „Voda“, te pročitali nekoliko proznih tekstova na istu temu. Pjevali smo pjesmicu „Kišica“ uz popratne pokrete, te smo, koristeći dlanove i stopala, oponašali zvukove kiše (glasno, tiho, brzo, sporo). Tehnikom presavijanja papira, izradili smo brodiće i ribice koje smo ukrašavali flomasterima i bojicama. Ovaj projekt je bio jako koristan za djecu i njihov razvoj, ali smo se ujedno i jako zabavili. Jedva čekamo povratak u predškolu i ponovno druženje s prijateljima.

Izvor: Katarina Landeka, odgojiteljica u predškoli

« Ožujak 2024 »