Hvala na sudjelovanju u humanitarnoj akciji za Marijine obroke!

Autor: TONKA ĐURIĆ, 7. 7. 2020.

Početkom korizme pokrenuta je humanitarna akcija za Marijine obroke tijekom koje se počeo prikupljati novac. Učenici su pozvani odreći se barem jednog najdražeg slatkiša i taj novac staviti u kasice koje su se nalazile u učionici Vjeronauka i Hrvatskog jezika. Nažalost, nakon proglašenja pandemije humanitarna akcija je prekinuta, a gotovo prazne kasice ostale su čekati u učionicama.

Krajem svibnja osmaši su donijeli prekrasnu odluku! Umjesto novca za majice koje učenici kupuju na kraju školovanja, odlučili su taj novac donirati u Marijine obroke. Sami su pokrenuli anketu u svojoj grupi i jednoglasno odlučili kako žele odvojiti novac za Marijine obroke. Humanitarna akcija nastavila se na inicijativu učenika, a to su:  Ana Bagarić, Marija Cvitić, Antun Damjanović, Nikolina Jelić, Antonio Jokić-Ružić, Filip Manojlović, Antonija Mendeš, Matea Mesić, Josip Spaić, Leon Sukobljević, Romana Šajnović, Petra Šibalić, Lucija Šibalić i Martin Terzić. Njihovu dobru namjeru podržali su njihovi roditelji, članovi obitelji, prijatelji, učenici, učitelji, župljani Župe sv. Katarine Aleksandrijske u Nijemcima, filijalne crkve Uzvišenja Svetog Križa u Donjem Novom Selu, filijalne crkve sv. Ivana Kapistranskog u Đeletovcima, odnosno svi ljudi velikog srca i dobre volje koji su odlučili podržati Marijine obroke. Prikupljao se novac na nekoliko mjesta gdje su postavljene kasice Marijinih obroka. Nije bilo važno koliko će tko dati, bilo je važno ujediniti se u malim djelima ljubavi koje su pokrenuli naši učenici.

Dok su još išli u peti razred učenici su se upoznali s radom Marijinih obroka gledajući dokumentarni film i istražujući države i sadržaj obroka u školama gdje djeluju Marijini obroci. Istraživanje su predstavili na panou u školskom hodniku. Učili su kako je to biti volonter na školskim hodnicima i u svojim obiteljima. Prikupljali su plastične boce, a od prodaje boca novac se uplatio za Marijine obroke. Zaista je prekrasno što su na kraju osmoga razreda odlučili završiti osnovnu školu s dobrim djelom! O humanitarnoj akciji obavješteni su volonteri Marijinih obroka u Zagrebu te su učenici u znak podrške dobili plave majice.

Nakon mjesec dana prikupljeno je i uplaćeno na račun Marijinih obroka 4 490 kn, a to znači da će za 34 djece biti osiguran po jedan svakodnevni obrok. Samo 132 kn je potrebno za prehranu jednog djeteta tijekom cijele školske godine, a čak i najmanji iznosi može imati veliki učinak ako se zajedno udružimo. Donacije koje se prikupe u Hrvatskoj usmjeravaju se za hranu u školskim kuhinjama u Liberiji, Malaviju, Beninu, Zambiji i Ekvadoru. Pružajući dnevni obrok na mjestu obrazovanja, zadovoljavaju se potrebe gladne djece te ih se potiče da idu u školu i obrazuju se, što im kasnije u budućnosti može poslužiti za izlaz iz siromaštva.

Hvala svima koji su podržali plemenitu i dobru namjeru naših učenika! Zajedno smo učinili ono što je najvažnije: doprijeti do djeteta koje čeka Marijin obrok!

Mrežna stranica: www.marysmeals.hr

Novi dokumentarni film: Ljubav dopire svuda

Preporuka za čitanje: Baraka koja je nahranila milijun djece

Facebook stranica: Marijini obroci