Istraživački rad učenika 6. razreda: Utjecaj otopine duhana na klijavost i rast graha

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 25. 2. 2021.

Učenici šestih razreda pod vodstvom učiteljice  prirode i biologije Gordane Kragulj ispitali su utječe li otopina duhana na klijavost i rast graha.

Naučili su:

• koje štetne tvari se nalaze u dimu cigarete
  • da pušenje cigareta uzrokuje ozbiljne bolesti i stvara ovisnost te nema organa u tijelu koji nije pogođen štetnim učincima pušenja
  • što je klijanje i što je duhan
  • kako pripremiti vodenu otopinu duhana

Učenici su se prisjetili što znaju o građi dišnog sustava, zaštiti i bolestima dišnog sustava, te klijavosti i rastu graha. Postavili su istraživačko pitanje: Utječe li otopina duhana na klijavost i rast graha. Oblikovali su pretpostavku da otopina duhana ima negativan utjecaj na klijavost i rast graha te su planirali i proveli istraživanje.

Pripremili su otopinu duhana
U staklenu čašu od 500 mL smrvili su duhan, dolili vodu do oznake, promiješali staklenim štapićem te prekrili aluminijskom folijom.

Sadnja graha

Učenici su pripremili 2 posude za uzgoj cvijeća i napunili ih zemljom za uzgoj cvijeća. U svaku posudu posadili su na dubinu od 1 cm po 5 sjemenki graha. Označili su posude brojevima 1 i 2. Posuda 1 predstavljala je kontrolnu skupinu.

Uzgoj graha

Učenici su posude 1 i 2 ostavili na toplom i osvijetljenom mjestu. Nakon što smo posadili sjemenke graha, grah u posudi 1 zalijevan je s 20 mL obične vodovodne vode, a grah u posudi 2 s 20 mL prethodno napravljene otopine duhana. Postupak se ponavljao svaki drugi dan. Svaki dan učenici su s učiteljicom pratili promjene kako bi uočili kad se pojave prvi klijanci graha. U određenim razmacima mjerila se duljina stabljike i broj listova. Sve promjene su  fotografirane.

Učenici su analizirali rezultate i donijeli zaključke. Usporedili su dobivene rezultate i donijeli zaključak da otopina duhana negativno utječe na klijavost i rast graha. Potvrdili su pretpostavku! Kvaliteta vode utječe na rast biljke zato što utječe i na ljude, a biljke i ljudi su živa bića. Kvaliteta vode utječe na rast biljke jer biljke ne mogu normalno razvijati ako je voda zagađena. Količina sunčeve energije utječe na rast biljke zato što se biljka brže razvija.

Učenici su napravili izvještaj te su rezultate svoga rada prikazali  prezentacijom ili plakatom izrađenim pomoću digitalnih alata PowerPoint, Prezi ili Canva.

Izvor: Gordana Kragulj, učiteljica prirode i biologije