Priključili smo se Projektu Šafran (The Crocus Project)

Autor: TONKA ĐURIĆ, 3. 12. 2021.

Po prvi put priključili smo se međunarodnom Projektu Šafran koji upoznaje učenike s temom holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi morali nositi tijekom nacističke vladavine, a sade se u spomen na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece koja su bile žrtve nacističkih zvjerstava. Šafran cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na holokaust (27. siječnja). Projekt Šafran je inicijativa Irske zaklade za edukaciju o holokaustu (engl. Holocaust Education Trust Ireland; HETI) koja u suradnji s Javnom ustanovom Spomen-područje Jasenovac osigurava lukovice žutog šafrana.

Tolerancija je definirana kao vrlina koja omogućuje mir i doprinosi zamjeni kulture rata kulturom mira. Nitko se ne rađa s tolerancijom, to je vrlina koja se uči. Projekt smo započeli upravo na Međunarodni dan tolerancije, 16. studenog 2021., kada je školska knjižničarka Tamara Radoš održala radionicu i predavanje za učenike 6. a razreda. Učenici su odradili nekoliko aktivnosti kroz koje su shvatili koliko su različiti po izgledu, odjeći i odabranim bojama. Stvaranje ugodnog razrednog okruženja i opuštene radne atmosfere potaknulo je učenike na sudjelovanje u raspravi o toleranciji. Neki su ispričali i svoja vlastita iskustva te izrazili prijedloge kako spriječiti predrasude, diskriminaciju i nasilje, a kako potaknuti vršnjake na poštivanje i prihvaćanje. Sudjelovanje u obilježavanju Međunarodnog dana tolerancije završili su ispisivanjem poticajnih riječi, a dovršen plakat izložen je u razredu kao svakodnevni podsjetnik na razvijanje tolerancije.

Učenici 6. a i 6. b razreda posadili su šafrane u petak 19. studenog 2021., uoči Svjetskog dana djece. Sadnji šafrana pridružila im se i pedagoginja Antonija Filipović i ravnateljica Tatjana Knežević. Nakon sadnje cvijeta učenici su imali zadatak nacrtati i obojiti šafran, a pokraj nacrtanog šafrana napisali bi jednu lijepu i poticajnu riječ koja simbolizira da u svoje živote trebamo usaditi riječi koje obogaćuju naše društvo i omogućuju nam da rastemo u međusobnom poštivanju i prihvaćanju. Nastao je zanimljiv poster na kojemu su prema uputama nacrtani različiti šafrani, a svaki je poseban na svoj način. Zajednički poster izradili su učenici 6.a i 6. b razreda u suradnji svojih razrednika, Josipa Rosandića, razrednik 6. b razreda, i Tonke Đurić, razrednica 6. a razreda, a bit će izložen na školskom hodniku s drugim radovima učenika koji će nastati tijekom ovoga projekta.

Prve aktivnosti su dovršene. Pratit ćemo rast šafrana i istodobno učiti o holokaustu. Svrha poučavanja i učenja o holokaustu je unaprijediti znanje o toj stravičnoj destrukciji, sačuvati sjećanje na pojedince i skupine koje su bile proganjane i ubijane te potaknuti učitelje i učenike na razmišljanje o moralnim, političkim i duhovnim pitanjima koja je postavio događaj holokausta te koja je njegova važnosti za današnje vrijeme.

Više o Projektu Šafran može se pročitati na mrežnoj stranici: https://hetireland.org/

Izvor: Tonka Đurić, učiteljica hrvatskog jezika

« Ožujak 2024 »