Život jedne knjige – radionica „Mali doktori za knjige“

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 14. 12. 2021.

Knjiga je mjesto gdje živi mašta, put u neki drugi svijet, te ponekad najbolji prijatelj koji  nas savjetuje. Ona je snažna, jer nas poučava, no kao i svaki sanjar, ponekad je krhka. Iako tiskana riječ koju u sebi nosi je snažnija od ičeg, papir na kojem je pisana, te korice u kojima stanuje su nježne i osjetljive. Kako bismo „ozdravili" svoje knjige, te im produžili život knjižničarka Tamara Radoš s 5. a i b razredom održala je radionicu „Mali doktori za knjige“.

Cilj ove radionice je učenike upoznati s pravilnim rukovanjem knjigama, te manje zahtjevnim metodama zaštite knjiga.

Na samom početku radionice učenici su imali kratko predavanje o pravilnoj pohrani, rukovanju i zaštiti knjižnične građe. Uslijedio je razgovor o najčešćim oštećenjima na knjigama i razlozima njihovog nastanka. Zajedno smo pronašli i identificirali različita oštećenja nastala nepravilnim rukovanjem nakon čega su se učenici upoznali s materijalima za popravak tih oštećenja.

Učenici su sa zanimanjem slušali upute kako koristiti materijal za popravak, te su sve to upisivali na listić koji je osmišljen kao karton pacijenta, koji je u ovom slučaju bio knjiga. Nakon što su se dobro upoznali s metodama i materijalima za popravak knjiga došlo je vrijeme da učenici naučeno primjene u praksi te su dobili priliku sami „izliječiti“ oštećene knjige. Uzevši u ruke prikladne ljepljive trake, gumice, škare, postali su „mali doktori za knjige“.

Uz puno truda i strpljenja učenici su uspješno „izliječili“ više primjeraka oštećenih knjiga i produljili im vijek trajanja te time sebi i svojim kolegama  omogućili što duže uživanje u njima.

Izvor: Tamara Radoš, knjižničarka