Noć knjige 2022.

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 11. 5. 2022.

Tema ovogodišnje Noći knjige je SLOBODA, te smo mi kao simbol slobode izradili velika krila lektira od starih učeničkih radova tijekom godina. Nadamo se da će ovo predivna krila koja je izradila učiteljica likovne kulture Marija Mendeš potaknuti učenike da razmisle o simbolici krila i slobode. O činjenici koliko zapravo čitanje zaista daje krila, omogućuje nam da putujemo gdje god želimo, da naučimo što god trebamo te da nas utješi kada nam je to potrebno. Sloboda i ljepota koju tek neki moraju otkriti.

U drugom dijelu obilježavanja Noći knjige ove godine učenici 8. a i 8. b razreda odradili su istraživačku radionicu „Moja najdraža dječja knjiga“, u kojoj im je bio zadatak istražiti koja je to najdraža knjiga iz djetinjstva njihovih učitelja i učiteljica, a njihove odgovore smo izložili u obliku panoa na hodniku škole.

Čitanje bi zaista trebalo biti pojam slobode, no to na žalosto nije uvijek tako bilo, u nastavku na linku (https://view.genial.ly/62665906adcbef0011c30bbf/video-presentation-noc-knjige-2022-zabranjene-djecje-knjige) možete vidjeti koje su to dječje knjige tijekom povijesti bile zaprajene.

Što više pročitate, više ćete stvari znati. Što više naučite, više ćete mjesta posjetiti!

Dr. Seuss

Uživjete u čitanju,

od srca Vam te želi Vaša knjižničarka Tamara Radoš!

Oda slobodi

O lijepa, o draga, o slatka slobodo… Življenja, govora, izbora, promišljanja, mašte, pristupa, čitanja, knjige!

Mnogi te danas zazivaju u mraku ratnih sukoba, a mi te tražimo na stranicama knjiga, šireći spoznaje o tebi i tvojem značaju. Uz njihovu pomoć, dajemo ti nove definicije, učimo se prepoznavati situacije u kojima si izostala, shvaćamo kolika krila daješ svemu ondje gdje si prisutna.

Zahvaljujući tebi, o lijepa, o draga, posjećujemo predjele u koje nas noge još nisu odvele, susrećemo ljude koje nam oči još nisu vidjele; pod tvojim okriljem na knjiškim stranicama putujemo kroz prostor i vrijeme.

U Noći knjige 2022. ispisujemo ti odu u čitavoj lepezi tvojih mnogostrukih značenja. A slaveći te, istražujemo i što sve za nas predstavljaš, kako te živimo, izražavamo, kojim te bojama oslikavamo. (nocknjige.hr)

Izvor: Tamara Radoš, knjižničarka