Europski dan jezika

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 6. 10. 2022.

Europski dan jezika obilježava se svake godine 26. rujna. Cilj Europskog dana jezika je osvijestiti važnost učenja jezika i poticati na učenje jezika u svakoj životnoj dobi, kako u školi tako i izvan nje. Učiteljice engleskog jezika su za učenike predmetne nastave organizirale različite aktivnosti, dok su učenici 5. a razreda ponovili nazive država, nacionalnosti, brojeva i opisa osobe kroz prikladne igre (memory, bingo i Guess who?). Učenici 6. razreda su se osim prikladnim igrama zabavljali i izgovarajući brzalice na hrvatskom i engleskom jeziku. Učenici 8. razreda su virtualno putovali. Sami su odabirali željenu destinaciju, zatim su navodili naziv službenog jezika države u koju putuju, korisne izraze za turiste na službenom jeziku, države uz prijevod na engleski jezik te znamenitosti koje je vrijedno vidjeti. Nakon prikupljenih podataka su isto prezentirali ostalim učenicima u razredu.

Pod vodstvom učiteljice hrvatskoga jezika i razrednice Silvije Landeke učenici 5. razreda tijekom Sata razrednika sastavili su popis svojih najljepših hrvatskih riječi, a potom su ih prevodili na odabrane europske jezike. Uslijedio je zanimljiv kviz pogađanja europskih država na primjeru fotografija snimljenih u tim europskim državama (izvor kviza: https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/hr-HR/Default.aspx). Učenici su učili otkrivanjem, zabavili se i obilježili fotografijom i pisanom riječju Europski dan jezika.

Izvor: Nina Rukavina, Mirela Dekanić, učiteljice engleskog jezika, Silvija Landeka, razrednica 5. a razreda