Svjetski dan kravate

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 21. 10. 2022.

Kravata je jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv. Istodobno, kravata je i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti. Hrvatsko podrijetlo kravate, utemeljeno na povijesnim, etnološkim i lingvističkim činjenicama, potvrđuju svjetske enciklopedije i drugi znanstveni izvori. Svake godine 18. listopada obilježava se hrvatski i svjetski Dan kravate, a u obilježavanju ovoga važnoga dana sudjeluju i naši učenici. Kravata nije samo ukras ili simbol koji budi povjerenje u one koji je nose; ona je sredstvo pomoću kojega možemo poslati poruku svijetu, kao što iz kravata koje nose drugi, kao iz kakve vizualne zagonetke, možemo iščitavati njihove ideje, misli i stajališta. Dan kravate poziva na univerzalnost, zajedništvo i povezivanje, ali i na susret i komunikaciju, podsjećajući pritom na prava, odgovornost i obveze. Pogledajte kako su naši učenici obilježili ovaj dan!

Izvor: novosti.hr

Učenici 6. a i 6. b razreda su na satu engleskog jezika s učiteljicom Ninom Rukavinom obilježili Dan kravate ili Cravat Day. U sklopu nastavne jedinice Culture A učenici su oslikavali kravate obilježjima naše domovine odnosno onim motivima koje ih asociraju na domovinu te su zatim ispisivali nazive istih na engleskom jeziku. Na crtežima su se tako našli različiti motivi od prirodnih ljepota, kulturnih manifestacija, spomenika do nogometnih klubova i sportaša lijepe naše.

Učenici razredne nastave obilježili su s učiteljicama Silvom Baćanović, Ljiljanom Vidak i Sonjom Božičević ovaj dan noseći kravatu oko vrata te sudjelujući u raznim stvaralačkim aktivnostima vezanim uz nošenje kravate.

Izvor: Sonja Božičević, Ljiljana Vidak i Silva Baćanović, učiteljice razredne nastave; Nina Rukavina, učiteljica engleskog jezika, Antonija Filipović Bjelobradić, pedagoginja