Tematski posjet obnovljenim sadržajima NP Skadarsko jezero u sklopu projekta Pannonia-Adria Connection/PA.CON

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 20. 12. 2022.

Od 12. do 14. prosinca 2022. u sklopu projekta Panonsko-jadranska veza/PA.CON ravnateljica Tatjana Knežević i učiteljica hrvatskog jezika Tonka Đurić sudjelovale su u tematskoj posjeti obnovljenim turističkim sadržajima na području Nacionalnog parka Skadarsko jezero u Crnoj Gori. U sklopu projekta posjetile su obnovljene centre za posjetitelje u Virpazaru i Vranjini na Skadarskom jezeru, sudjelovale u aktivnosti promatranja ptica, poslušale predavanja o nacionalnim parkovima u Crnoj Gori, o zaštiti prirode, posebno ptica I riba. Nazočile su svečanom otvorenju izložbenog prostora Centra za posjetioce u Virpazaru koji svojim bogatim sadržajem pruža posjetiteljima sliku o tradicionalnom načinu rada i ribolova na Skadarskom jezeru.

Tematski posjet organizirali su Općina Nijemci, Grad Tuzla, Udruženje za razvoj NERDA u suradnji s Centrom za zaštitu i proučavanje ptica i Javno poduzeće za nacionalne parkove Crne Gore, a sudjelovali su predstavnici osnovnih i srednjih škola iz hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Cilj PA.CON projekta je razvoj održivog turizma u aktiviranjem neiskorištenih prirodnih resursa i dobara povezanih s ornitofaunom, a provodi se u okviru Interreg IPA programa prekogranične suradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014 -2020. Projekt je sufinanciran sredstvima EFRR i IPA II fondova Europske unije.

Izvor:

Pannonia – Adria Connection (PA.CON). Općina Nijemci. https://nijemci.hr/kategorija/pa-con/

Centar za zaštitu i proučavanje ptica. https://czip.me/

Izvor: Tonka Đurić, učiteljica hrvatskog jezika