Kreativna STEM revolucija u Slavoniji

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 24. 5. 2023.

Tijekom svibnja 2023. naši učenici su sudjelovali u projektu „Kreativna STEM revolucija u Slavoniji“ namijenjenom osnovnim školama na području Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije. Program je kreirao tim stručnjaka i nudi interdisciplinaran način podučavanja kroz STEM radionice koje vode educirani studenti osječkog Sveučilišta. Cilj radionica je potaknuti interes djece za STEM kroz interaktivan, grupni rad uz vođene aktivnosti uz pomoć STEM učila.

Naši učenici od 4. do 8. razreda sudjelovali su u radionici „Kriptografija“. Cilj ove radionice je upoznati učenike s pojavom i razvojem kriptografije, dekriptiranjem i kriptiranjem poruka, s različitim napravama za kriptiranje te omogućiti povezivanje metode kriptiranja sa zaštitom podataka. Učenici su to činili uz pomoć prijenosnog učila i zanimljivih zadataka. Iznimno su se zabavili te su nešto novo i korisno naučili. U prilogu možete pogledati kako je našim učenicima bilo te možete pročitati nešto više o kriptografiji i STEM učilu.

Kriptografija je znanstvena disciplina koja se bavi proučavanjem metoda za slanje poruka u onom obliku da ih može pročitati sam osoba kojoj je namijenjena. Danas, u vrijeme digitalizacije, kada se informacija smatra izrazito vrijednom, šifriranje i dešifriranje se koriste svakodnevno. Da bismo zaštitili sebe i svoje podatke, potrebna nam je šifra.

Kako bismo učenicima približili kriptografiju i pokazali kako su se nekad poruke šifrirale i dešifrirale, izradili smo prijenosno učilo. Učilo za kriptografiju na svom vrhu ima disk koji se može okretati. Disk zapravo predstavlja napravu za šifriranje koju je koristio Gaj Julije Cezar za komunikaciju sa svojim generalima. Ovaj način šifriranja nazvan je Cezarov disk. Cezarova šifra jedna je od najranije poznatih i najjednostavnijih šifri. Sastoji se u tome da se svako slovo poruke zamijeni slovom koje se nalazi n mjesta dalje u abecedi.

Cezarov disk se sastoji od dva kruga, vanjskog i unutarnjeg, na kojima su ispisana slova abecede. Vanjski krug je onaj na kojem tražimo elemente teksta koji šifriramo, a unutarnji je onaj na kojem tražimo elemente teksta koji dešifriramo. Cezar je za komunikaciju najčešće koristio pomak za 3 mjesta.

Učilo ima pomične i okretne ladice u kojima se nalazi Jeffersonov kotač. Jeffersonov kotač se sastoji od drvenog cilindra s rupom u sredini kroz koju je provučeno 20 manjih diskova jednakih širina. Ovi diskovi se mogu okretati oko zajedničke osi neovisno jedan o drugome. Pošiljalac i primalac poruke moraju imati dva identična kotača. Da bi se neki tekst šifrirao, diskovi se rotiraju tako da u jednom redu dobijemo željeni tekst, a nekom od preostalih redaka odabiremo šifranu poruku.

Učilo na svojim bočnim stranama ima ispisane riječi kao što su kriptografija i steganografija. Riječi nisu jasno vidljive pa se osoba koja promatra bočne strane mora potruditi da ih uoči.