RECIKLIRANJE OTPADA KROZ AKTIVNOSTI U PREDŠKOLI

Autor: MARIJA BRNATOVIĆ, 27. 3. 2014.

Jedna od tema kojom su se djeca iz Predškole bavila u ožujku bila je recikliranje. Ta tema je neiscrpan izvor ideja za aktivnosti pomoću kojih kod djece njegujemo ekološku osjetljivost te podržavamo aktivno djelovanje u brizi i zaštiti okoliša.

Kroz mnogobrojne aktivnosti provedene na temu recikliranja (uporabe) otpada, kod djece potičemo tjelesni i psihomotorni razvoj (npr. razvoj fine motorike šake, snalaženje u prostoru...),  socio-emocionalni razvoj i razvoj ličnosti (razvijanje osjećaja pripadanja i odgovornosti prema planetu Zemlji te navikavanje djece ekološkom ponašanju ), spoznajni razvoj (osvješćivanje djece o procesu i mogućnostima zbrinjavanja otpada) i bogaćenje rječnika upoznavanjem novih pojmova.

Kao uvod u temu recikliranje, s djecom sam izradila eko plakate te im pročitala slikovnice s prigodnom tematikom. Poticajna aktivnost bio je igrokaz s temom recikliranja.

Djeca su samostalno obojala eko-kutije u zelenu, plavu, žutu i sivu boju koje smo nazvali Plastičnica (žuta kutija za plastični otpad), Papirko (plava kutija za papir), Metalčica (siva kutija za metal) i Staklenko (zelena kutija za staklenke) kako bi ih i dodatno potaknule na recikliranje.  Natjecateljska igra "Tko će prije razvrstati", koju smo odigrali školskoj dvorani, omogućila  je djeci da se i sami iskušaju u razvrstavanju otpada. Podijeljena  u četiri ekipe (plavu, zelenu, sivu i žutu), djeca su se natjecala u brzini, spretnosti i snalažljivosti. Zadatak im je bio što prije razvrstati odgovarajući otpad u kutiju boje svoje skupine. Bilo je zanimljivo, poučno i veselo. Praktično radna aktivnost "Maštovite igračke" omogućila je djeci da uz pomoć ponuđene otpadne ambalaže sami izrade nešto novo.  Društvena podna igra (koja je ujedno i matematička aktivnost) "Čovječe, osvijesti se!" izrađena je od kartona, identična igri "Čovječe, ne ljuti se", no umjesto  "kućica", na ovoj verziji igre su mali kontejneri za reciklažni otpad u zelenoj, plavoj, žutoj i sivoj boji. Umjesto klasičnih figura za igru, djeci su ponuđene tri staklene bočice, tri plastične bočice, tri limenke od soka i tri kartonska tuljka od ubrusa. Djeci je, također ponuđena velika kocka za igru, izrađena od kartona koja im je bila iznimno zanimljiva zbog svoje veličine.

U centru početnog čitanja i pisanja djeci su bile ponuđene "slovarice" izrađene od kartona u boji. Na kartonskim trakama u boji, s lijeve strane se nalazila sličica pojma povezanog uz tematiku recikliranja i očuvanja okoliša, ispod koje je tiskanim slovima pisalo naziv tog pojma. Pokraj sličice je bilo onoliko linija koliko slova sadrži ta riječ. Djeci je također ponuđena i mala kutija u kojoj su se nalazila abecedna slova. Djeca su mogla potražiti slova od kojih se sastoji određena riječ (na sličici) i postaviti ih na prazne linije i na taj način razvijati svoje vještine početnog čitanja i pisanja. Stolna igra "Razvrstaj otpad" također je jedna od mnogih aktivnosti kojima su djeca ovaj mjesec proširivala svoje spoznaje o očuvanju okoliša i razvrstavanju i recikliranju otpada.

Već od malih nogu potrebno je djeci prenositi ljubav prema prirodi i očuvanju planeta. Krajnji je cilj da djeca stečeno znanje poslije mogu primjenjivati u svakodnevnom životu i da  stvorimo odgovorne i ekološki osviještene mlade ljude.

Fotografije koje opisuju naš rad možete pogledati na sljedećoj poveznici:

Fotoalbum - > Recikliranje

Katarina Landeka