Predavanje o radu nuklearne elektrane

Autor: MARIJA BRNATOVIĆ, 13. 5. 2014.

Dana 22. travnja 2014. Osnovnu školu „Ivan Kozarac“ u Nijemcima posjetila je Ika Lucić, magistra geografije i ekologije, koja je osmašima održala predavanje o radu nuklearne elektrane.

Osmaši su naučili da je nuklearna elektrana postrojenje pomoću kojeg se može proizvesti električna energija. U našoj se blizini nalaze dvije nuklearne elektrane, a to su Paks i Krško. Nuklearna elektrana Paks je 90 km udaljena od Osijeka, a nuklearna elektrana Krško je udaljena 38 km od Zagreba. Među mnogim zemljama i Hrvatska je suvlasnik jedne nuklearne elektrane. Nuklearna elektrana Krško nalazi se u Sloveniji, ali s 50% vlasništva upravlja Hrvatska a drugim 50% Slovenija. Mnogi misle da nuklearna elektrana Krško zagađuje prirodu, no to nije istina jer Krško vodu koju koristi pročišćava i vraća u Savu s temperaturom koja je podjednaka uobičajenoj temperaturi Save. Nuklearna elektrana Krško produljila je svoj rad na 20 godina jer obnavlja dijelove elektrane koji su potrebni za njezin rad. Obje nuklearne elektrane su starije od 30 godina.

Uz opisivanje rada nuklearne elektrane osmaši su imali priliku vidjeti zaštitnu odjeću koja je potrebna pri radu u elektrani. Donijela je nekoliko odijela koje su obukli učenici dobrovoljci. Dobili su i letke na kojima se može vidjeti međunarodnu ljestvicu nuklearnih i radioloških događaja.

Tihana Šibalić, 8.b

Izvor: Tonka