Zašto volim Vinkovačke jeseni?

Autor: Sanja Marczi, 20. 9. 2016.

Kao i zadnjih pedeset godina, održava se svima poznata manifestacija pod imenom Vinkovačke jeseni. Ove godine se održavaju 51. Vinkovačke jeseni. Program manifestacije je raznolik. Sastoji se od dječjeg mimohoda, svečanog mimohoda, folklornih večeri, državne smotre folklora malih i velikih kulturno-umjetničkih društava, zabavnog programa za djecu i mlade i još mnoštvo toga. U manifestaciji sudjeluju brojni KUD-ovi iz svih krajeva Republike Hrvatske i drugih država.

Moj KUD "Spačva" Donje Novo Selo i ove godine sudjeluje u manifestaciji. Danima smo vježbali i pripremali se za nastup na folklornim večerima te za svečani mimohod. Sve je prekrasno prošlo i osjećali smo se tako ponosno i sretno. Također, pošto dolaze KUD-ovi iz svih krajeva Lijepe Naše, mi smo ugostili KUD „Sveti Juraj“ iz Osojnika pokraj Dubrovnika. Upoznali smo se i družili s kudašima iz Osojnika, razmjenjivali smo i plesove i pjesme. Bilo nam je zaista lijepo i veselo! Baš onako kako bi i trebalo biti kod kudaša i folkloraša koji vole pjesmu, ples i običaje. Oni su isto nastupali na folklornim večerima i sudjelovali u mimohodu. Na odlasku su rekli kako im je bilo prekrasno te se nadaju opet doći. No prvo su nas pozvali na sudjelovanje na manifestaciji u Osojniku. Prihvatili smo njihov poziv i uskoro ćemo se početi pripremati. Zaista sam sretna što ćemo ih posjetiti i što ću opet vidjeti sve drage osobe koje sam upoznala.

Volim Vinkovačke jeseni jer vlada pjesma, ples i veselje gradom, jer upoznajem običaje i ljude iz svih krajeva Hrvatske. Kada imamo nastup, mi pokazujemo drugima kako se pleše i pjeva u našem mjestu. Tada se osjećam najponosnije, u tom trenutku kada se obučem u narodnu nošnju moga kraja, kada izađem na pozornicu ili ulicu te zapjevam iz sveg glasa i zaplešem svim srcem. Tada se svi mi koji plešemo, osjećamo kao jedno. To je poseban osjećaj kada si svoj na svome i kada radiš ono što voliš.

Ljubica Nikolić, 8. b

Izvor: Ljubica Nikolić, učenica 8.b razreda