Roditelji, oprez! Energetska pića su štetna za zdravlje djece!

Autor: Sanja Marczi, 5. 12. 2016.

Izraz energetsko piće odnosi se na pića koja sadrže kofein i neke druge sastojke kao što su taurin, guaranu i efedrin u svrhu pružanja dodatne energije.

O samoj štetnosti i ostalim informacijama kliknite na više

Jasna Bošnir, voditeljica Odjela za zdravstvenu ispravnost i kvalitetu hrane Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” napominje:

• Kod djece količina kofeina ne bi trebala prelaziti 3 mg/kg tjelesne težine te je razvidno da energetska pića za njihovu dob nisu primjerena.

Mirjana Žagar-Petrović, liječnica Doma zdravlja u Zagrebu, u tekstu na stranici Belupa ističe:

• Istraživanja pokazuju da djeca i mladi koji konzumiraju dvije ili više limenki energetskog pića dnevno postaju razdražljivi, uznemireni i imaju problema sa spavanjem…

Najčešće nuspojave predoziranja su: dehidracija, drhtanje, razdražljivost, nesanica, tjeskoba, probavne  smetnje, povišeni krvni tlak, a u najgorem slučaju može doći do srčanog i moždanog udara.

Prekomjerno konzumiranje ima neželjene učinke u vidu nemira, gubitka sna, kod osjetljivih osoba izaziva nervozu, ubrzano lupanje srca, glavobolju, povišeni krvni tlak,  dehidracija, nesanica, drhtavica i brojni drugi.

Reklame i prevelike slobode trgovačkih lanaca loše utječu na djecu i mlade. Nažalost, energetska pića postala su vrlo popularna i u našoj sredini. Prodaja energetskog pića nije zabranjena u Republici Hrvatskoj, ali trebamo podignuti svijest o važnosti zdravlja djece, mladih i odraslih.

Jeftino i nezdravo piće ne smije biti cijena nečijeg zdravlja!

Na satima razrednika, roditeljskim sastancima i na satima predmetne nastave obilježen je Mjesec borbe protiv ovisnosti održavanjem predavanja i otvaranjem rasprava o posljedicama konzumiranja energetskog pića.

Što kažu naši učenici?

Već neko vrijeme svi pričaju o tome, a neki čak i piju energetska pića. Nisam ih nikada konzumirao, ali neki mladi to rade. Vjerujem da nisu svjesni štetnosti. Saznao sam da energetsko piće nanosi veliku štetu u organizmu. Proizvođači tvrde da povećava energiju, ali ta energija je kratkoročna. Pijemo li redovito i prekomjerno, možemo imati posljedice. U zadnje vrijeme smo puno puta čuli što se sve nalazi u tim pićima. Preporučujem svima koji to piju, neka promisle vrijedi li trenutak te energije u njihovom tijelu zamijeniti s bolešću.

Karlo Šibalić, 8. a

Energetska pića nisu zdrava ni za odraslu osobu, a pogotovo ne za nas mlade. Mladi koji često konzumiraju energetska pića mijenjaju svoje ponašanje, postaju razdražljivi, uznemireni i imaju problema sa spavanjem. Čestim konzumiranjem energetskih pića može doći čak i do predoziranja! Posljedice predoziranja su probavne smetnje, tjeskoba, a u najgore slučaju može doći i do srčanog ili moždanog udara. Mislim da bi sve države trebale zabraniti uporabu i prodaju energetskih pića. Nadam se da će mladi shvatiti koliko je energetsko piće opasno za život te da će prestati s uništavanjem vlastitog zdravlja.

Nika Sučić, 8. a

Pridružite se u širenju svijesti o štetnosti energetskog pića!

Na stranici Belupa možete pročitati o opasnim sastojcima energetskog pića:

"Potrošački kod" HRT-a o energetskim pićima:

Prezentacija „Posljedice konzumiranja energetskog pića“:

U prilogu.

Izvor: Tonka Đurić, učiteljica hrvatskog jezika