Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Autor: Nada Ćosić, 30. 1. 2019.

Terenska nastava „Posjet osmih razreda Vukovaru“ održala se 28. siječnja 2019. godine. Voditelj terenske nastave Josip Rosandić, učitelj povijesti, planirao je, organizirao i dogovorio terensku nastavu u suradnji s učiteljima pratiteljima Miroslavom Stipetićem, razrednikom 8. a razreda, i Spomenkom Roth, razrednicom 8. b razreda.

Cilj terenske nastave „Posjet osmih razreda Vukovaru“ jest učenike osmih razreda kroz jednodnevni posjet Vukovaru učiti o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Terenska nastava je sadržavala predavanja o Domovinskom ratu u skladu s nastavnim programom predmeta Povijest za osme razrede, obilazak svih mjesta sjećanja vezanih za Domovinski rat, prenošenje poruke mira, prihvaćanja različitosti i suosjećanja kroz Školu mira i radionice.

Učenici i učitelji krenuli su na terensku nastavu dana 28. siječnja 2019. ispred Osnovne škole „Ivan Kozarac“ Nijemci u 7:00 sati. Dolaskom u Vukovar posjetili su Memorijalni centar Domovinskoga rata koji je smješten u prostorima bivše vojarne 204. vukovarske brigade. Tijekom doručka upoznali su se s djelatnicom Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata“ koja ih je vodila kroz posjet Vukovaru. Učenici su nakon doručka u prostorijama Hostela ,,Dubrovnik,, pogledali prezentacije „Domovinski rat“. Poslije su posjetili prostor bivše vojarne 204. brigade u pratnji bojnika hrvatske vojske.

Učenici su zatim posjetili Trpinjsku cestu, gdje su poslušali kratku prezentaciju i slikali se pored tenka. Poslije toga posjetili su prostor Opće bolnice Vukovar. U bolnici su posjetili Mjesto sjećanja – vukovarska bolnica 1991. gdje su pogledali dokumentarni film u kojemu je prikazana tragedija žrtava Domovinskog rata u Vukovaru. Nakon predavanja o vukovarskoj bolnici u Domovinskom ratu, učenici su prošetali hodnicima i sobama gdje su spavali i živjeli vukovarski ranjenici i medicinsko osoblje bolnice. Učenici su bili potreseni uvjetima života tijekom ratnih dana 1991. godine.

Zatim su posjetili Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru. Tijekom razgledavanja Spomen – doma “Ovčara“, mjesto gdje su ubijeni hrvatski branitelji i ranjenici odvedeni iz vukovarske bolnice, poslušali su prezentaciju o Ovčari i održali minutu šutnje u spomen na sve poginule hrvatske branitelje i civile.

Nakon ručka uslijedila je edukacija na temu „Škola mira“ te kviz za učenike. U kvizu su sudjelovale četiri osnovne škole. Našu školu predstavljali su Dominik Piperković, učenik 8. a, i Vedran Piljić, učenik 8.b razreda. Svojim znanjem osvojili su drugo mjesto.

Prije povratka, učenicima su podijeljeni lunch paketi. Učenici i učitelji vratili su se s terenske nastave u 16:00 sati, kako je i planirano.

Tijekom terenske nastave uspješno su ostvareni svi planirani ciljevi.

Josip Rosandić, učitelj povijesti