Posjet učenika 8. razreda Pakracu, Lipiku i Okučanima

Autor: Nada Ćosić, 15. 5. 2019.

Učenici 8. a i 8. b razreda 3. svibnja 2019. godine posjetili Pakrac, Kusonje, Lipik i Okučane u sklopu pilot projekta „Posjet učenika osmih razreda Karlovcu i Pakracu“. Učenici su na stvarnim lokacijama, uz stručno vodstvo i predavanja u Pakracu upoznati sa zbivanjima koja su se događala od 1. ožujka 1991. godine kada je napadom na Policijsku postaju Pakrac izbio prvi oružani sukob u Domovinskom ratu sve do oslobođenja u akciji Bljesak 1995. godine.

Što su sve učenici posjetili, doživjeli, u kojim su aktivnostima sudjelovali te kako je to sve izgledalo, pogledajte pod „više“.

Učenici su, u pratnji policije, posjetili selo Kusonje u kojem su na stvarnoj lokaciji upoznati kako je ovdje na posebno težak način poginulo 18 pripadnika 105. bjelovarske brigade i 2 pripadnika policije na blagdan Male Gospe 8. rujna 1991. godine. Na tom mjestu danas je sagrađena crkvica posvećena Maloj Gospi. Učenicima je preporučeno da pogledaju film „Broj 55“ koji govori o ovom događaju iz rujna 1991. godine. Nakon ručka i slobodnog vremena posjetili su „Muzej vojne i ratne povijesti“ u kojemu su se učenici upoznali s povijesnim razdobljima od templara, turskih osvajanja, poznatih Trenkovih pandura preko 1. i 2. svjetskog rata, Domovinskog rata do moderne hrvatske vojske i policije. Učenici su ovdje bili posebno zainteresirani za neke izloške i dobili odgovore na sva postavljena pitanja.

Imali su priliku posjetili i „Muzej grada Pakraca“ u kojem je bila postavljena izložba Priče iz školskih klupa kojom je Pakrac obilježio 140 godina od otvorenja Obće pučke škole gdje su učenici mogli vidjeti kako su nekada izgledale školske klupe, nastavna pomagala, udžbenici, pločice umjesto bilježnica... Muzej grada Pakraca učenike je zainteresirao i prigodnom izložbom uskrsnih pisanica.

Pakrac je u 13. stoljeću imao kovnicu novca – prvog hrvatskog kovanog novca Slavonskog banovca. Učenici su imali priliku iskovati svoj primjerak Slavonskog banovca. Jedan dio učenika se s veseljem prihvatio ovog posla koji se pokazao kao dobar način oslobađanja od stresa. Nakon Pakraca učenici su posjetili Državnu ergelu u Lipiku, a putem do Lipika ih je stručni vodič upoznao s ratnim zbivanjima na putu kojim su prolazili.

Terenska nastava završena je u Okučanima u kojima su učenici posjetili crkvu sv. Vida gdje ih je dočekao fra Mario Radman te im je održao kratko predavanje i predvodio molitvu. U kripti crkve pogledali su izložbu „1991.“ autora Zorana Filipovića. Obišli su i spomenik „Kristalne kocke vedrine“ za 51 poginulog branitelja u akciji Bljesak. Posebno je značajno što su učenici ovo područje posjetili baš u jedan od dana godišnjice akcije Bljesak (1. - 4. svibnja 1995.).

Nebo je najavilo o(O)luju i kiša je učenike te njihove pratitelje ispratila iz slobodnih Okučana.

Izvor: Spomenka Roth, učiteljica Matematike