Školska ekskurzija 7. i 8. razreda „Dalmaciji u pohode“

Autor: Nada Ćosić, 27. 5. 2019.

Školska ekskurzija "Dalmaciji u pohode" učenika 7. i 8. razreda održana je od 8. do 10. svibnja 2019. godine. Tijekom trodnevne ekskurzije učenici su posjetili Zadar i usputna odredišta (Karlovac, Krbavsko polje, Udbina, NP Paklenica, Smiljan, Slunj) u pratnji učiteljice hrvatskog jezika Tonke Đurić (učitelj voditelj, razrednica 7. a), učitelja povijesti Josipa Rosandića (učitelj pratitelj, razrednik 7. b), učitelja tehničke kulture Miroslava Stipetića (učitelj pratitelj, razrednik 8. a) i učiteljice engleskog jezika Mirele Dekanić (učitelj pratitelj, član Razrednog vijeća 8. b).

Polazak na ekskurziju bio je 8. svibnja 2019. (srijeda) ispred škole u 6:00 sati. Nakon ugodne vožnje s usputnim zaustavljanjima za okrjepu i odmor, Karlovac se razgledao tijekom vožnje autobusom. Posjetio se novootvoreni slatkovodni akvarij "Aquatica" uz obilazak uz stručno vodstvo i razgled bogatog izložbenog postava koji prikazuje floru i faunu hrvatskih rijeka i njihovih ekosustava.

Nakon Karlovca slijedio je nastavak putovanja do Smiljana te posjet Memorijalnom centru "Nikola Tesla" u pratnji stručnog vodiča. Učenici su razgledali rodnu kuću Nikole Tesle, pravoslavnu crkvu sv. Petra i Pavla, pravoslavno groblje, Teslin muzej s mnoštvom izuma i multimedijalni centar.

Nakon razgleda i slobodnog vremena u Smiljanu nastavilo se putovanje prema Zadru. Učenici i učitelji su smješteni na istom katu Falkensteiner hotelu „Donat“. Poslije kratkog osvježenja i odmora slijedila je večera, večernja animacija uz zabavni disco program te noćenje poslije 22 sata.

Drugoga dana, 9. svibnja 2019. (četvrtak), nakon doručka učenici su razgledali Zadar u pratnji lokalnog vodiča. Posjetili su nekoliko lokacija: Kalelarga, Morske orgulje, Pozdrav suncu, Trg tri bunara, Trg pet bunara, Narodni trg s Gradskom ložom i stražom, gradske zidine, Forum, crkvu sv. Donata, Nadbiskupsku palaču, crkvu sv. Stošije. Poslije razgledavanja učenici su imali slobodno vrijeme u centru grada.

Poslije ručka u hotelu slijedio je odlazak do Starigrada-Paklenice, polazišta za razgled Nacionalnog parka Paklenica. Po dolasku u NP Paklenica padala je kiša te su učenici pogledali izložbu fotografija i poslušali predavanje čuvara prirode u Titovu bunkeru. Nakon predavanja učenici su se vratili u hotel i prije večere imali su slobodno vrijeme za odmor. Poslije večere slijedila je večernja animacija uz zabavni disco-program i noćenje poslije 22 sata.

Tijekom trećega dana, 10. svibnja 2019. (petak), učenici su imali slobodno vrijeme za odmor i pakiranje. Oko 12 sati krenuli smo prema Udbini, nekadašnjem sjedištu povijesne krbavske biskupije. Po dolasku slijedio je posjet svetištu i Crkvi hrvatskih mučenika, koja je ujedno i spomen na sve poginule hrvatske mučenike i one koji su poginuli za Domovinu, od 1493. godine i bitke na Krbavskom polju do Domovinskog rata od 1991. do 1995. godine. U neposrednoj blizini crkve nalazi se i spomen park, spomenik papi Ivanu Pavlu II., koji je posvetio kamen temeljac za crkvu, Vukovarski križ – replika onoga koji se nalazi na ušću Vuke u Dunav te replika Višeslavove krstionice. Poslije pauze tijekom koje su učenici pojeli svoje lunch pakete, slijedila je vožnja pokraj Krbavskog polja, koji se vidio s vidikovca u Udbini.

Put je tekao bez poteškoća uz usputna stajanja za odmor. Tijekom vožnje održan je kviz znanja stečenog tijekom boravka i dodjela nagrada pobjednicima. U kvizu sudjelovali su učenici F. M., L. S., D. M. i L. L.. Pobijedila je učenica L. L. i kao simboličnu nagradu dobila licitarsko srce.

Autobus s učenicima putnicima i učiteljima uspješno je stigao u Nijemce u 22:15 sati. Učenici su nastojali poštovati pravila pristojnog ponašanja i pravila Kućnog reda škola tijekom školske ekskurzije. Pohvaljeni su od nekoliko vodiča i učitelja za uzorno vladanje.

Izvor: Tonka Đurić, učiteljica Hrvatskog jezika