Škola u prirodi “Istra u 5 dana”

Autor: Nada Ćosić, 14. 6. 2019.

Dana 3. lipnja 2019. godine učenici 3. i 4. razreda Osnovne škole „Ivan Kozarac“, Nijemci, područne škole Donje Novo Selo, područne škole Đeletovci i područne škole Podgrađe krenuli su na izvanučioničku nastavu – škola u prirodi „Istra u 5 dana“. Učiteljica voditeljica škole u prirodi bila je Ljubica Lukić, razrednica 3. i 4. razreda područne škole Podgrađe, a učiteljice pratiteljice su bile učiteljice Silva Baćanović, razrednica 3. razreda matične škole u Nijemcima, Sonja Božičević, razrednica 4. razreda matične škole u Nijemcima, Ljiljana Vidak, razrednica 3. razreda područne škole Đeletovci i Ljubica Nikolić, razrednica 3. i 4. razreda područne škole Donje Novo Selo.

Učenici i učiteljice putovali su autobusom u pratnji turističkog vodiča. Uz dva zaustavljanja za odmor i okrjepu, učenici i učiteljice su došli u Banjole oko 15:30 sati. Odmah po dolasku smjestili su se u sobe u hotelu TN Centinera. Taj prvi dan učenicima su provjerene plivačke sposobnosti te su raspoređeni na plivače i neplivače, a nakon toga su se kupali u moru. Poslije večere učenici su imali zabavu u discu u hotelu TN Centinera.

Dana 4. lipnja 2019., nakon doručka, učenici i učiteljice su se autobusom uputili prema Fažani odakle su brodom išli u NP Brijuni. Tamo ih je dočekao stručni vodič uz čije su vodstvo i tumačenje doznali mnogo o nacionalnom parku. Po povratku u hotel, imali su ručak, a zatim i školu plivanja. Nakon škole plivanja u zatvorenom bazenu, učenici su se kupali i zabavili u moru. Poslije večere, autobusom su otišli do Pule u „Zemlju zabave“ gdje su se učenici zabavili uz razne igre, natjecanja, ples, karaoke i sl., a sve uz vodstvo animatorica.

Dana 5. lipnja 2019., nakon doručka grupa je autobusom otišla do Nove Vasi, gdje je posjetila i razgledala jamu Baredine uz pratnju stručnog vodstva. Nakon povratka i ručka u hotelu, učenici su imali školu plivanja u bazenu te zabavu i plivanje u moru. Nakon večere, u hotelskom discu je bila zabava, ples, razna natjecanja te izbor za miss i mistera škole.

Dana 6. lipnja 2019., nakon doručka, održana je škola te provjera plivanja. Učenici su opet imali priliku okupati se u moru. Poslije ručka autobusom otišli su do Verudele, gdje su posjetili i razgledali Aquarium Pula. Vidjeli su veliki broj morskih životinja i prostor za oporavak i liječenje kornjača, a sve to uz tumačenje stručnog vodiča. Zatim su otišli u Pulu, razgledali Arenu i kulturno-povijesne spomenike grada: Herkulova vrata, Dvojna vrata, Augustov hram, Sergejev slavoluk. Nakon povratka i večere u hotelu, učenici su imali zabavu i kviz znanja u hotelskom discu.

Dana 7. lipnja 2019., nakon doručka i pakiranja stvari, učenici su imali slobodno vrijeme za zabavu i kupanje u moru. Učenicima koji su naučili plivati svečano su dodijeljene diplome. Nakon ručka krenuli su kućama s usputnim stajanjem u Opatiji. Obišli su i razgledali grad te su nastavili putovanje u pravcu domova. Kućama su stigli oko 23:30 sati.

Predviđeni program škole u prirodi je u cijelosti realiziran, zahvaljujući odličnoj organizaciji, iskusnim vodičima te primjerenom ponašanju učenika koji su bili zainteresirani za sve aktivnosti, kao i povoljnim vremenskim prilikama koje su ih pratile svih dana.

Izvor: Ljubica Lukić, učiteljica razredne nastave