Dani kolektivne sadnje drveća – građanska inicijativa „Zasadi drvo, ne budi panj!“

Autor: Nada Ćosić, 28. 10. 2019.

Građanska inicijativa Dani kolektivne sadnje drveća u Hrvatskoj pokrenuta je s idejom da svatko može zasaditi drvo i na taj način doprinijeti poboljšanju vlastite životne sredine, a ujedno i dati svoj doprinos borbi protiv klimatskih promjena. Cilj građanske inicijative je potaknuti građane, udruge, tvrtke i ustanove da samostalno ili u suradnji sa svojim lokalnim jedinicama samouprave u tri dana diljem Hrvatske na privatnim i javnim površinama zasade što više stabala kako bi doprinijeli ozelenjivanju svojih životnih sredina i time istaknuli važnosti i brojne dobrobiti stabala i zelenila, osobito u urbaniziranim sredinama (https://danikolektivnesadnje.org/). Pod „više“ pogledajte kako su naši učenici i predškolci obilježili ovaj dan te doprinijeli borbi u očuvanju okoliša.

Naša škola se priključila ovoj inicijativi te je u suradnji s Općinom Nijemci te Turističkom zajednicom Općine Nijemci zasadila deset sadnica stabala s bočne strane kolnika na putu prema izletištu „Sopotac“. Učenici su uz pomoć predstavnika Općine Nijemci te u pratnji njihove učiteljice Gordane Kragulj, pedagoginje Antonije Filipović, ravnateljice Tatjane Knežević, naših vrijednih domara Tomislava Bošnjaka i Marka Barišića te računovođe Martina Lovretića vrijedno kopali i sadili nova stabla.

Učenici su toga dana zasadili sljedeće sadnice:

1. Javor mliječ (Acer Platanoides),
  2. Jablan (Populus Pyramidalis),
  3. Hrast crvenolisni (Quercus Rubra),
  4. Katalpa (Catalpa Bignonioides),
  5. Javor klen (Acer Campestre),
  6. Lipa krupnolisna (Tilia Grandifolia),
  7. Dud (Morus sp.),
  8. Kesten divlji (Aesculus Hippocastanum),
  9. Javor jasenoliki (Acer Negundo),
  10. Orah crni (Juglans Nigra).

Ovim putem želimo se zahvaliti Općini Nijemci i Turističkoj zajednici Općine Nijemci na podršci i suradnji. Vjerujemo da će svako zasađeno stablo pridonijeti izgledu i zdravlju našega krajolika te će pružiti ugodna mjesta za igru i druženje svim generacijama.

Iako naši predškolci nisu sadili stabla s našim učenicima, i oni su na prigodan način obilježili ovaj dan i to kroz razne kreativne i spoznajne aktivnosti. Tako su naši najmlađi učili o važnosti sadnje stabala, njihovog učinka na život čovjeka, zašto je bitno očuvati okoliš te koji su glavni uzročnici izumiranja šuma i stabala. Osim toga, izvodili su vježbe disanja, crtali su dijelove stabla te su zajedničkim snagama izradili veliko stablo koje će im biti podsjetnik na ovaj dan.

Izvor: Antonija Filipović, stručna suradnica pedagoginja

« Ožujak 2024 »