Dan sigurnijeg interneta

Autor: Nada Ćosić, 18. 2. 2020.

Međunarodni Dan sigurnijeg interneta obilježen je 11. veljače 2020. godine kako bi se potaknulo učenike na sigurniju i odgovorniju upotrebu tehnologije i mobilnih uređaja.

Nakon igre slikorječja, tijekom koje su pogađali pojmove povezane s internetom, učenici su pogledali službeni videozapis Dana sigurnijeg interneta, a zatim su promišljali o sigurnosti na internetu rješavajući test pod nazivom „10 pitanja za testiranje sigurnosti djeteta na internetu“. Učenici su iskreno odgovorili i proučili rezultate na temelju dobivenih bodova. Zaključeno je da je malo učenika sigurno na internetu, većina bi trebala biti sigurnija, a nekoliko učenika je nesigurno online. Učenicima je savjetovano neka se s roditeljima savjetuju o aktivnostima na internetu te zajedno s njima provjere postavke privatnosti i popis prijatelja. Nakon toga, neka opet riješe test kako bi provjerili jesu li sigurni na internetu. Test je dostupan u prilogu pod "više" te na mrežnoj stranici Centra za sigurniji internet.

Jedna od aktivnosti obilježavanja Dana sigurnijeg interneta je i online kviz za djecu i mlade o sigurnosti na internetu koji se održao 11. veljače od 9 do 19 sati.

Kako bi pristupili online kvizu učenici su dobili domaću zadaću koju trebaju riješiti s roditeljima, tj. uputu kako preuzeti mobilnu aplikaciju dostupnu na www.dansigurnijeginterneta.org i pristupiti nagradnom kvizu. Učenici su upoznati sa sadržajem aplikacije i načinom rješavanja kviza. Svakako je prednost rješavanja kviza što ga učenici nekoliko puta rješavaju i pri tome imaju priliku nešto novo naučiti.

Dan sigurnijeg interneta obilježen je i sudjelovanjem nekoliko učenika u literarnoj radionici. Nakon sudjelovanja u raspravi i razmjeni ideja učenici su kod kuće u suradnji s roditeljima napisali priču na temelju klasičnih bajki, ali te se priče odvijaju u digitalnom dobu i imaju pouku o sigurnosti i zaštiti na internetu.

Za sve dodatne informacije posjetite stranicu www.csi.hr ili službenu Facebook stranicu Centra za sigurniji internet.

Ako sumnjate na nasilje na internetu, nazovite 0800 606 606 – besplatni i anonimni telefonski broj za pomoć i podršku u slučaju nasilja preko interneta. Ako uočite nezakonit sadržaj na internetu, možete ga prijaviti na Hotline anonimni prijavni obrazac.

Centar a sigurniji internet:

Videozapis o projektu Arachnid:

Službeni videozapis Dana sigurnijeg interneta:

Izvor: Tonka Đurić, učiteljica Hrvatskog jezika

« Ožujak 2024 »