preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Ivan Kozarac" Nijemci

Informirajte se!

Program Zaštita sigurnosti djece na internetu i u svijetu mrežnih tehnologija

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 17. 12. 2019.

Djeca kao najranjiviji korisnici Interneta mogu biti izložena neprimjerenim sadržajima ili ponašanjima na internetu i zbog toga im je potrebna potpora odraslih, odnosno roditelja, neovisno o tome što djeca o temi sigurnosti i ponašanja na internetu često znaju više od roditelja. Program Zaštita sigurnosti djece na internetu i u svijetu mrežnih tehnologija pokrenut je u suradnji Ministarstva znanosti i obrazovanja i Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) te u partnerstvu s Hrvatskom poštom. Program se provodi već nekoliko godina s ciljem upoznavanja učenika s pravilima ponašanja u virtualnom svijetu i prevencijom elektroničkog nasilja te informiranja o sigurnosti na internetu. U cilju edukacije roditelja i djece, HAKOM je pripremio publikacije vezane uz zaštitu djece na Internetu dostupne na poveznici https://www.hakom.hr/default.aspx?id=1504, uključujući publikaciju „Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona“koja je priložena pod „više“ i video sadržaj "Kako zaštiti djecu na internetu" koji je dostupan na poveznici https://www.youtube.com/watch?v=zXxXfCbW0ss, a čija je glavna namjera upućivanje djece o prihvatljivom i odgovornom komuniciranju na internetu te stvaranju odnosa povjerenja u kojemu se djeca odraslima uvijek mogu obratiti ako se zbog korištenja interneta osjećaju nelagodno, ustrašeno ili ugroženo.

Pozivamo Vas da proučite publikacije i video sadržaj na priloženim linkovima te nam pomognete u promicanju sigurnosti i zaštite djece na internetu!


Priloženi dokumenti:
HAKOM_BROSURA_2018.pdf (2.55 MB)


Red button

Djeca velik dio vremena provode na društvenim mrežama na kojima nema sigurne zaštite od zlostavljača. Facebook i brojne druge mrežne stranice tvrde kako zabranjuju pristup djeci mlađoj od 13 godina, no djeca vrlo lako otvaraju profile i imaju nekoliko stotina prijatelja. Društvene mreže ne sprječavaju nezakonite radnje i ne kontroliraju virtualno okruženje u kojem su djeca.

Ministarstvo unutarnjih poslova je razvilo aplikaciju Red Button koja je namijenjena svima, ali je posebno prilagođena djeci i omogućuje prijavljivanje sadržaja na internetu za koji se sumnja da je nezakonit i odnosi se na različite oblike iskorištavanja ili zlostavljanja djece.

Pročitajte na njihovoj stranici prava svakog djeteta i kako prijaviti zlostavljača.

https://redbutton.mup.hr/

Tonka Đurić, učiteljica hrvatskog jezika


Školski preventivni program 2023./2024.

Prekini lanac – zaustavimo elektroničko nasilje

Priručnik programa prevencije elektroničkog zlostavljanja

UNICEF Ured za Hrvatsku

Na susretu pri osnivanju UNICEF-ove Mreže škola bez nasilja, ujesen 2007.godine, sudionici su, kao jednu od ključnih tema kojom se unutar Mreže vrijedi pozabaviti, istaknuli sve više zlostavljanja putem Interneta i mobitela. UNICEF i stručni tim programa Za sigurno i poticajno okruženje u školama odlučili su izraditi dodatak za prevenciju e-nasilja. Osmišljena je i provedena kampanja Prekini lanac! te je izrađen program za provedbu u školama kao odgovor na sve prisutniju pojavu nasilja i zlostavljanja putem elektroničkih medija.

Javna kampanja Prekini lanac! pokrenuta je zajedno s Hrabrim telefonom u rujnu 2008.godine. Kampanju je podržao UNICEF-ov ambasador dobre volje Slaven Bilić, pozivajući na fair play. Pokrenuta je i web stranica www.prekinilanac.org na kojoj su objavljeni svi materijali korišteni u kampanji, kao i letci i upute učenicima, roditeljima i učiteljima (koje su izradile Ivana Ćosić i Jasenka Pregrad).


Facebook

Saznajte o opasnostima kojima se izlažete prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na najpopularniju društvenu mrežu te kako podesiti svoj  profil na Fejsu tako da čuva privatnost.


Nacionalni portal za učenje na daljinu Nikola Tesla

Na Portalu „Nikola Tesla“ smješteni su digitalni obrazovni sadržaji iz biologije, fizike, kemije matematike i engleskog jezika za srednje škole, e.Tečajevi za primjenu u nastavi, online tečajevi o primjeni i upotrebi Interneta i alatima za izradu sadržaja za Internet te ECDL e-tečajevi.

Svi sadržaji na Portalu „Nikola Tesla“ namijenjeni su učenicima i nastavnicima, a mogu im pomoći u izvođenju nastave pomoću multimedijskih interaktivnih materijala za učenje te upotpunjavanju znanja iz raznih područja.

Pristup Portalu „Nikola Tesla“ omogućen je svim učenicima, studentima, nastavnicima i ostalom znanstveno-nastavnom osoblju uz upotrebu elektroničkog identiteta u sustavu AAI@EduHR, kojeg svaki korisnik dobiva na svojoj ustanovi.

Priloženi dokumenti:
Prirucnik Nikola Tesla.pdf


Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

STRUČNA SLUŽBA

Poštovani roditelji i učenici,

stručnim suradnicama pedagoginji,

edukacijskoj rehabilitatorici i

knjižničarki možete se obratiti u

virtualni sandučić povjerenja

ivan.kozarac.nijemci

@gmail.com    

putem kojega im možete slati svoje upite, prijedloge i mišljenja.

Monografija

Sandučić povjerenja

SANDUČIĆ POVJERENJA

Mjesto na kojem možeš podijeliti svoje misli, osjećaje i želje.

Podijeli ih s nama u obliku pisma (kod ureda pedagoginje)
ili putem elektroničke pošte (na adresu: ivan.kozarac.nijemci
@gmail.com
),
pri čemu se ne moraš bojati jer ćeš ostati anoniman o čemu će se pobrinuti
pedagoška služba škole.

Korisni linkovi

 

 

   
   
 
   
 
CMS za škole logo
Osnovna škola "Ivan Kozarac" Nijemci / Zrinska 8, HR-32245 Nijemci / os-ikozarac-nijemci.skole.hr / ured@os-ikozarac-nijemci.skole.hr
preskoči na navigaciju