Novosti iz Zadruge

35. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 19. 10. 2023.

Smotra učeničkih zadruga održala se ove godine u Poreču u razdoblju od 26. do 29. rujna 2023. godine. U pratnji učiteljice likovne kulture i voditeljice likovne sekcije, učenice 7. razreda Klara Čolaković i Nina Božanović i članice školske zadruge „Bosut“ pošle su na put. Na ovogodišnjoj smotri sudjelovalo je 60 školskih zadruga, bilo osnovnih bilo srednjih škola koje su svoje proizvode prikazali na svojim izložbenim štandovima. Na njima se moglo vidjeti proizvode različitih karaktera, od prehrambenih, kozmetičkih, dekorativnih ili vrlo funkcionalnih i uporabnih predmeta napravljenih od različitih materijala često recikliranih, pridajući time važnost ekološkog i održivog razvoja i promišljanja među mladim ljudima, članovima školskih zadruga. Učenička zadruga „Bosut“ u kategoriji „Naj proizvod“ osvojila je 6. mjesto među 25. prijavljenih proizvoda koje su zadruge mogle prijaviti. Više o putu naših učenica i učiteljice u Poreč možete pogledati u prilogu.

Dana 27. rujna 2023. u 11.00 sati svečanim programom lokalne škole otvorena je 31. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske. U tom programu sudjelovali su različiti izvođači sa svojim točkama: plesači, svirači gitare i harmonike. Sve prisutne pozdravio je i zamjenik gradonačelnika Poreča čime je i otvorena ova značajna smotra. U tijeku izložbe samih proizvoda, prosudbeno povjerenstvo u sastavu od 5 članova obilazilo je štandove, a učenici su usmenim izlaganjem trebali predstaviti rad zadruge te proizvode koji su ih plasirali sa županijske smotre na državnu. Učenice Klara i Nina odlično su predstavile svoju zadrugu vrlo otvorenim i gostoljubivim pristupom, a odmah poslije usmenog predstavljanja održala se i demonstracija praktičnog rada. U prostoru namijenjenom za to, zadruge su u grupama predstavljale izradu odabranog proizvoda. Učenice Klara i Nina demonstrirale su izradu svjetleće kutije, od crtanja i rezanja do sastavljanja kutije te oduševile članove povjerenstva kao i ostale sudionike.

Zadnji dan smotre, 28. rujna 2023. u 16.00 sati održala se podjela zahvalnica svim zadrugama, zajedničko fotografiranje i zatvaranje smotre prigodnim programom. Učenička zadruga „Bosut“ u kategoriji „Naj proizvod“ osvojila je 6. mjesto među 25. prijavljenih proizvoda koje su zadruge mogle prijaviti. Svi učenici tijekom ovih par dana imali su priliku sudjelovati u večernjim programima druženja, na kojima se moglo plesati i sklapati nova prijateljstva s djecom iz cijele Hrvatske. Vrijeme u Poreču je bilo odlično, pa su se naše učenice i okupale u moru.

Izvor: Marija Mendeš, učiteljica likovne kulture