2020-12-18 11:45:52

DNA - molekula koja skriva tajnu života

Učenici osmih razreda pod vodstvom učiteljice prirode i biologije Gordane Kragulj napravili su modele molekule DNA i istražili:

Sadrže li stanice usne šupljine čovjeka DNA?

Sadrže li stanice banane DNA?

Naučili su:

Građu molekule DNA, kako molekula DNA svojom građom određuje osobine živih bića, imaju li potomci istih roditelja istu DNA, što je preduvjet stanične diobe tjelesne stanice, kako molekula DNA određuje osobine živih bića, koliki je udio starih, a koliki novih lanaca pri udvostručavanju dvije molekule DNA, u kojem dijelu stanice je smještena nasljedna uputa, koje stanične strukture sadrže nasljednu uputu za novu generaciju potomaka te što se događa s nasljednim materijalom stanice prije diobe.

Učenici su uživali u ovom istraživačkom zadatku, a njihove radove možete pogledati pod „više“!

Otkriće građe molekule DNA jedno je od najvećih otkrića 20. stoljeća.

Zanimljivost!

Svaka stanica u ljudskom tijelu sadrži 46 kromosoma (ili 46 molekula DNA). Kad bismo poredali te molekule DNA, jedna bi stanica sadržavala oko dva metra DNA! Ako je ljudsko tijelo sastavljeno od oko 100 bilijuna stanica, od kojih svaka sadrži oko dva metra DNK znači da naše tijelo sadrži oko dvije milijarde kilometara DNK!

MODELI MOLEKULE DNA

Sadrže li stanice usne šupljine čovjeka DNA?

Uz pomoć vode, deterdženta za pranje, kuhinjske soli, alkohola i prehrambene boje učenici su izolirali DNA i utvrdili da stanice usne šupljine čovjeka sadrže DNA. U ovom istraživanju  svaki je sastojak imao svoju ulogu u izdvajanju DNA iz stanica. Deterdžent za pranje posuđa razgradio je staničnu membranu stanice, a bez soli se ne bi mogla izdvojiti DNA od drugih dijelova u stanici. Zbog toga što DNA nije topljiva  u alkoholu, on omogućava da se dijelovi DNA nakupe u posebnom sloju.

DNA koju vidimo je zapravo gomila tisuća niti DNA.

Sadrže li stanice banane DNA?

DNA se skuplja kad je ima puno, a naše stanice i stanice banane je sadrže puno.  


Osnovna škola "Ivan Kozarac" Nijemci